Chiny krytykują USA za łamanie praw człowieka

Chiński prezydent Xi Jinping fot.Fred Dufour/EPA

Chiński prezydent Xi Jinping fot.Fred Dufour/EPA

Chiny opublikowały w piątek raport, w którym zarzuciły Stanom Zjednoczonym dyskryminację rasową i łamanie praw człowieka w innych krajach. Jak co roku Pekin odpowiada w taki sposób na amerykańską krytykę w dziedzinie praw człowieka w Chinach.

Dzień wcześniej doroczny raport o sytuacji na świecie w dziedzinie praw człowieka opublikował Departament Stanu USA. Chinom zarzucono w nim m.in. rutynowe represjonowanie aktywistów społecznych, mniejszości narodowych i kancelarii prawnych przyjmujących „drażliwe sprawy”.

W chińskim raporcie rządowym, opublikowanym przez agencję Xinhua, napisano m.in., że w zeszłym roku Stany Zjednoczone „naruszały prawa człowieka w innych krajach w bardziej bezwstydny sposób i otrzymały więcej +czerwonych kartek+ w dziedzinie międzynarodowych praw człowieka”.

Prawa człowieka są od dawna źródłem napięć w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem, zwłaszcza od 1989 roku, kiedy Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Chiny po krwawej rozprawie z prodemokratycznymi demonstrantami na placu Tiananmen.

Pekin od dawna odrzuca krytykę dotyczącą sytuacji w dziedzinie praw człowieka w Chinach, podkreślając, że miliony Chińczyków zostały wyciągnięte z nędzy. Raport na temat sytuacji w USA został sporządzony głównie na podstawie doniesień amerykańskich mediów. Podkreślono w nim m.in., że dyskryminacja rasowa jest w USA „chronicznym problemem”.

W raporcie skrytykowano też USA za inwigilowanie światowych przywódców i ludności cywilnej. Waszyngtonowi zarzucono też, że pozwala, by nieliczne grupy interesów wpływały na decyzje podejmowane przez rząd.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że wielu chińskich internautów kpi z pekińskiego raportu. „Obchodzi nas raczej to, kiedy Chiny będą miały prawa człowieka niż sytuacja w dziedzinie praw człowieka w USA” – napisał jeden z blogerów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

 1. Anonim
  Anonim 15 sierpnia, 2018, 15:04

  Ani słowa o 240 mln obywateli USiA którzy żyją w skrajnej nędzy lub poniżej tego poziomu? Ten raport o tym mówi wyraźnie!!! 🙂 No cóż, imperialistyczna propaganda próbuje fałszować fakty.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 15 sierpnia, 2018, 20:44

   240 milionów Amerykanow żyje w nędzy? Chyba ci sie cyferki pomieszaly…..

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*