Chińskie Volvo otwiera pierwszą fabrykę w USA

fot.Jason Szenes/EPA

fot.Jason Szenes/EPA

Volvo wybuduje pierwszą fabrykę samochodów w USA. Chce w ten sposób nadrobić spadki w sprzedaży na drugim największym rynku motoryzacyjnym na świecie.

Geely, chiński producent samochodów, a od 2010 r. właściciel Volvo Car Corporation, ogłosił w poniedziałek, że zainwestuje w nową fabrykę 500 mln dolarów. – Volvo Cars nie może uważać się za prawdziwego globalnego producenta bez obecności produkcyjnej w USA. Dziś nim zostaliśmy – mówił prezes Volvo Hakan Samuelsson.

W ubiegłym roku Volvo sprzedało blisko pół miliona aut w 100 krajach, o 8,9 proc. więcej niż w 2013. Do wzrostu przyczyniły się świetne wyniki w Chinach i Europie. Jednak w USA sprzedaż spadła o 8 proc. – do 56 tys. egzemplarzy. Jeszcze dekadę temu Volvo sprzedawało w USA ponad dwa razy więcej samochodów i taki jest obecny cel firmy – podnieść sprzedaż w Stanach do 100 tys. sztuk rocznie.

Firma nie ujawniła, gdzie powstanie fabryka, ani ile będzie produkować samochodów czy zatrudniać pracowników. Co więcej, na początku tego roku Volvo oświadczyło, że zacznie też eksportować do USA samochody z Chin.

(as)

Categories: Ameryka
Tags: fabryka, USA, volvo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*