Chinka oskarżona o szpiegostwo gospodarcze na rzecz swego kraju

fot.Diego Azubel/EPA

fot.Diego Azubel/EPA

53-letniej Chince Amin Yu postawiono w USA zarzuty przekazania chińskiej instytucji państwowej informacji nt. amerykańskiej technologii stosowanej przy produkcji pojazdów podwodnych – wynika z wydanego w czwartek aktu oskarżenia cytowanego przez agencję Reutera.

Mieszkająca w Orlando (w stanie Floryda) Yu w latach 2012-2014 pozyskiwała informacje nt. rozwiązań stosowanych w podwodnych pojazdach i części służące do ich konstruowania. Przekazywała je swoim wspólnikom z uniwersytetu technicznego w Harbinie (Chiny). Zgodnie z aktem oskarżenia uczelnia ta prowadzi badania i projekty dla rządu i armii Chin.

Yu usłyszała 18 zarzutów, w tym m.in. działania jako agent na rzecz obcego rządu, nielegalnego eksportu i prania pieniędzy. Yu świadomie eksportowała części, naruszając amerykańskie prawo – wynika z aktu oskarżenia.

Yu, obywatelka Chin rezydująca na stałe w USA, pozyskiwała części od amerykańskich, kanadyjskich i europejskich firm – zauważa Reuters.

W wiadomości mailowej, która stanowi dowód w sprawie, Yu napisała, że jedno z eksportowanych urządzeń ma być użyte do opracowania podwodnego drona.

Yu za pranie pieniędzy grozi 20 lat pozbawienia wolności, a za nielegalną działalność na rzecz obcego rządu – 10 lat.

Jak zauważa agencja Reutera, kwestie praw własności intelektualnej kładą się cieniem na relacjach między USA i Chinami. Jak poinformowało FBI, liczba spraw dotyczących szpiegostwa gospodarczego wzrosła w 2015 roku o 53 proc., a ich większość dotyczy obywateli Chin. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*