Chińczyk oskarżony o dostarczenie złośliwego oprogramowania

fot.Jens Buettner/PAP/EPA

Chińczyk Yu Pingan został oskarżony w USA o dostarczenie złośliwego oprogramowania, mającego związek z kradzieżą danych dotyczących certyfikatów bezpieczeństwa milionów amerykańskich pracowników rządowych – informuje w piątek Reuters.

Yu został aresztowany w poniedziałek na lotnisku w Los Angeles. Rzecznik resortu sprawiedliwości USA powiedział w czwartek, że Yu należał do grupy, która zaatakowała różne (niewymienione z nazwy) firmy amerykańskie, używając programu Sakula, tego samego, który był użyty do hakerskich ataków na rządową agencję ds. personelu (Office of Personnel Management – OPM) wykrytych w 2014 i 2015 roku. Władze USA obwiniają Chiny o te cyberataki.

W dokumentach, które były podstawą aresztowania Yu nie wymienia się ataków na OPM. Jednym z tych dokumentów jest złożone pod przysięgą oświadczenie agenta FBI, z którego wynika, że Yu przekazał wersje programu Sakula dwóm niewymienionym z nazwiska osobom, o których wiedział, że wykorzystają je do ataków na firmy amerykańskie.

Adwokat Yu, Michael Berg, oświadczył, że jego klient jest nauczycielem i zapewnia, że nie ma żadnych związków z rządem Chin.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała w piątek na briefingu dla prasy, że nie wie o sprawie oskarżenia Yu. Zapewniała, że Chiny sprzeciwiają się wszelkim formom działalności przestępczej w internecie. (PAP)

Categories: Ameryka, Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*