Cheney krytykuje Hagela. Ostrzega przed zniszczeniem sił militarnych USA

Cheney krytykuje Hagela. Ostrzega przed zniszczeniem sił militarnych USA

Były wiceprezydent Dick Cheney propozycję sekretarza obrony Chucka Hagela dotyczącą zmniejszenia liczebności armii uważa za „nadzwyczaj niebezpieczną”, bo grożącą zniszczeniem sił militarnych USA. 

Dick Cheney fot.U.S. Navy/Wikipedia

Dick Cheney fot.U.S. Navy/Wikipedia

W programie Seana Hannity z Fox News Cheney oświadczył, że zmniejszenie armii do rozmiaru sprzed II wojny światowej pozbawi przyszłych prezydentów możliwość skutecznego zażegnywania  kryzysów. „Propozycja Hagela, to naprawdę wielka przesada. Wprowadzenie jej w życie na długo zniszczy nasze zdolności obronne” − ostrzegł były wiceprezydent.

Armia  już przygotowuje się do zmniejszenia liczby członków aktywnej służby z 570 tys. do 490 tysięcy. Hagel proponuje dalsze cięcia o kolejne 50 tysięcy. Redukcję żołnierzy uzasadnia rozbudową technologii wojskowej, położeniem nacisku na działania sił specjalnych i cybernetycznych.

Cheney uważa, że cięcia wywrą fatalny wpływ na gotowość bojową w czasie, gdy Stany Zjednoczone stoją w obliczu szeregu zagrożeń z różnych części świata. „Taka sytuacja − mówił Cheney − zachęciłaby mnie do zwiększenia, a nie zmniejszania armii”.

Były wiceprezydent nie wątpi, że propozycja Hagela odzwierciedla życzenia prezydenta Baracka Obamy, który − jak  twierdzi − zawsze dążył do ograniczenia amerykańskich sił zbrojnych.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*