Chciał przemycać do Chin włókno węglowe, grozi mu do 20 lat

Porównanie włosa ludzkiego (jasny) i pojedynczej nici włókna węglowego fot.Wikipedia

Porównanie włosa ludzkiego (jasny) i pojedynczej nici włókna węglowego
fot.Wikipedia

Obywatel Chin, Fuyi Sun, który usiłował nabyć nielegalnie w USA dla armii chińskiej używane w przemyśle lotniczym włókno węglowe typu M600JB-3000-50B, przyznał się w piątek do winy. Rozprawa w jego sprawie odbędzie się 26 lipca. Grozi mu 20 lat więzienia.

W komunikacie wydanym w piątek przez ministerstwo sprawiedliwości USA, które pełni zarazem funkcję prokuratury generalnej, zaznaczono, że Chińczyk od 2011 r. podejmował wielokrotnie próby nabycia włókna grafitowego, które zawiera ok. 99 proc. węgla z dobrze wykształconą i zorientowaną grafitową strukturą krystaliczną, które stosuje się tam, gdzie jest wymagana wysoka wytrzymałość produktu w połączeniu z małym ciężarem.

Włókna węglowe wykorzystuje się obecnie w przemyśle lotniczym do wytwarzania śmigieł i komponentów wzmacniających strukturę kadłuba, ale przede wszystkim – do produkcji dronów.

Właśnie ten aspekt był najważniejszy dla chińskiego przedsiębiorcy, który „fałszował dokumentację, podawał nieprawdziwe kody towarowe oraz instruował podstawionych agentów z jednostki dochodzeniowej ICE/HSI przy federalnej agencji służb imigracyjno-celnych (Immigration and Customs Enforcement/Homeland Security Investigations), jak omijać przepisy” – czytamy w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości.

Fuyi Sun pouczył agentów m.in., żeby zamiast terminu „włókno węglowe”, którego wywóz ze Stanów Zjednoczonych wymaga specjalnego zezwolenia w świetle ustawodawstwa nakładającego embargo na newralgiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa materiały i produkty – co wynika z International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) – używali określenia „banany”.

W kwietniu 2016 r. Chińczyk planował nabycie 450 kg „bananów” za ogólną sumę 62 tys. dolarów USA. Do transakcji nie doszło dzięki interwencji jednostki dochodzeniowej ICE/HSI. Dwa dni później Fuyi Sun został zatrzymany i osadzony w areszcie.

Rozprawie w sprawie Chińczyka przewodniczył będzie sędzia federalny dla południowego dystryktu Nowego Jorku Alvin Hellerstein. Posiedzenie sądu odbędzie się ona 26 lipca. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*