CES 2016 – półautonomiczna jazda standardową funkcją w Volvo S90

Volvo S90 fot.Adam Ihse/EPA

Volvo S90 fot.Adam Ihse/EPA

Podczas targów CES 2016 szwedzki koncern Volvo zapowiedział, że wchodzący w tym roku na rynek model S90 będzie standardowo wyposażony w funkcję jazdy półautonomicznej. Dzięki temu w pewnych warunkach auto będzie samodzielnie przyspieszać, hamować i skręcać.

Auto będzie wykorzystywać funkcje półautonomicznej jazdy na drogach z wyraźnymi liniami. S90 będzie przyspieszać samodzielnie do prędkości prawie 130 km na godzinę. Jedynymi pojazdami dostępnymi na rynku, które oferują podobną funkcję są dwa samochody Tesli: Model S i Model X.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal” zwraca uwagę, że szwedzki producent aktywnie rozwija technologie samodzielnej jazdy ich samochodów. Volvo będzie pierwszym producentem motoryzacyjnym, który będzie korzystał z komputerów korporacji Nvidia, zaprojektowanych specjalnie do obsługi technologii jazdy autonomicznej. „WSJ” przypomniało, że w 2017 roku producent chce sprzedać w Szwecji 100 samonawigujących się samochodów.

W S90 producent jako pierwszy na świecie zastosował też system wykrywający duże zwierzęta takie jak łosie, jelenie czy konie. System detekcji tych zwierząt pozwala uniknąć bądź zmniejszyć konsekwencje takich wypadków. Volvo zakłada rozwój technologii bezpieczeństwa, dzięki którym po 2020 roku nikt podróżujący nowym samochodem tej marki nie zginie i nie odniesie poważniejszych obrażeń.

Targi CES 2016 trwają w dniach 6-9 stycznia. Na wystawach prezentowane są m.in. innowacyjne rozwiązania z dziedziny elektroniki, motoryzacji czy informatyki.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: ces, s90, volvo

Comments

  1. Turbo
    Turbo 3 marca, 2016, 01:12

    Od zawsze wiedziałem, że Volvo ma w sobie potencjał. Piękne prezentuje się to auto.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*