Castro: Kuba i USA nauczyły się żyć „w cywilizowany sposób”

Castro: Kuba i USA nauczyły się żyć „w cywilizowany sposób”

Kuba i USA nauczyły się żyć „w cywilizowany sposób” z dzielącymi oba kraje różnicami – powiedział w środę prezydent Kuby Raul Castro. W tym samym czasie Barack Obama ogłaszał zwrot w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Kuby.

Castro z zadowoleniem powitał przywrócenie relacji między Kubą a USA, a jednocześnie wskazał, że rozbieżności między obu krajami dotyczą m.in. praw człowieka i polityki międzynarodowej. Powiedział też, że w stosunkach między Kubą a USA nierozwiązany pozostał „główny problem”, czyli amerykańskie embargo.

Obama oświadczył, że będzie rozmawiał z członkami Kongresu USA na temat zniesienia amerykańskiego embarga wobec Kuby.

Kubański prezydent wyraził wdzięczność Watykanowi za jego wkład w porozumienie z USA; dziękował też Kanadzie za zapewnienie wsparcia logistycznego.

Źródła w administracji USA ujawniły w środę, że papież Franciszek osobiście zaangażował się w zbliżenie między Waszyngtonem a Hawaną. Jesienią w Watykanie odbyło się spotkanie delegacji z obu państw, na którym finalizowano m.in. decyzję o wymianie więźniów.

Obama podkreślił, że papież Franciszek przyszedł z pomocą w doprowadzeniu do odwilży w stosunkach USA z Kubą, nalegając na uwolnienie więzionego na wyspie Amerykanina Alana Grossa.

Władze Kuby uwolniły w środę 65-letniego Grossa, który od pięciu lat był przetrzymywany na wyspie. Został aresztowany w 2009 r., gdyż Hawana uznała rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 r. Gross został za to skazany na 15 lat więzienia.

Obama i Castro rozmawiali we wtorek przez telefon ponad 45 minut. Był to pierwszy tak znaczący kontakt między USA i Kubą na szczeblu prezydentów od 1961 roku, kiedy Stany Zjednoczone zerwały stosunki z wyspą.(PAP)

Na zdjęciu: Raul Castro ogłasza o przywrócenie stosunków dyplomatycznych z USA fot.Ernesto Mastrascusa/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*