Castro: Kuba i USA mogą mianować ambasadorów po 29 maja

Raul Castro fot.Alejandro Ernesto/EPA

Raul Castro fot.Alejandro Ernesto/EPA

Przywódca Kuby Raul Castro powiedział we wtorek, że jego kraj i Stany Zjednoczone mogą mianować swych ambasadorów po 29 maja. Tego dnia, jak się oczekuje, Kuba może zostać usunięta z amerykańskiej listy państw popierających terroryzm.

Usunięcie Kuby z tej listy to podstawowy warunek, od którego spełnienia Hawana uzależnia ponowne otwarcie po 53 latach ambasad: amerykańskiej w Hawanie i kubańskiej w Waszyngtonie.

„Tego rodzaju niesprawiedliwe oskarżenie ma być wycofane i będziemy mogli mianować ambasadorów” – powiedział Castro dziennikarzom na lotnisku w Hawanie. Żegnał tam prezydenta Francji Francois Hollande’a po jego wizycie na Kubie.

W połowie kwietnia prezydent USA Barack Obama opowiedział się za usunięciem Kuby z listy krajów sponsorujących terroryzm i przekazał Kongresowi stosowną opinię w tej sprawie. Kongresmeni dostali 45 dni na ewentualne zablokowanie tej decyzji, termin ten mija 29 maja. Jeśli tego nie uczynią – a tak prognozowało wielu ekspertów – decyzja Obamy wejdzie w życie.

Castro powiedział również we wtorek, że przekazał Obamie swe zastrzeżenia do działalności niektórych dyplomatów amerykańskich w sekcji interesów amerykańskich w Hawanie. Oświadczył, że dysydenci kubańscy przechodzą „nielegalne” szkolenie w amerykańskim przedstawicielstwie.

USA umieściły Kubę na liście państw wspierających działalność terrorystyczną w 1982 r., oskarżając kubański reżim o popieranie baskijskich separatystów z organizacji ETA oraz kolumbijskiej lewicowej partyzantki FARC.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*