Carter: celem ataków Rosji w Syrii prawdopodobnie nie jest IS

Ashton Carter fot.Luong Thai Linh/EPA

Ashton Carter fot.Luong Thai Linh/EPA

Minister obrony USA Ashton Carter oświadczył w środę, że ataki rosyjskiego lotnictwa w Syrii zostały przeprowadzone na obszarach, gdzie „prawdopodobnie” nie ma sił dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS). Moskwa twierdzi natomiast, że celem ataków jest IS.

Szef Pentagonu przekazał, że polecił amerykańskim przedstawicielom wojskowym spotkanie się z delegatami strony rosyjskiej „tak szybko, jak to możliwe”, aby omówić sposoby zapewnienia, że Rosja nie włączy się w konflikt w Syrii. Rozmowy, które mają się odbyć w ciągu kilku najbliższych dni, będą „bardzo konstruktywne” – wyraził nadzieję.

Szef Pentagonu ocenił także, że rosyjska strategia w Syrii, która nie przewiduje transformacji politycznej i odejścia prezydenta Baszara el-Asada, grozi „dolaniem oliwy do ognia”. Oznajmił, że „przynajmniej część antyasadowskiej opozycji” należy do politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii.

Na konferencji w Pentagonie Carter wyraził również rozczarowanie, że Rosjanie nie skorzystali z formalnych kanałów, aby powiadomić Stany Zjednoczone z wyprzedzeniem o planowanych atakach w Syrii.

Wcześniej Biały Dom oznajmił, że amerykański resort obrony przygląda się rosyjskiej operacji w Syrii, aby ustalić, jakie cele są atakowane.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*