Byli szefowie CIA i pracownicy wywiadu krytykują decyzję ws. Brennana

Byli szefowie CIA i pracownicy wywiadu krytykują decyzję ws. Brennana

Siedmiu byłych szefów CIA, były dyrektor wywiadu krajowego i wysokiej rangi inni byli pracownicy wywiadu USA wydali oświadczenie potępiające decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który cofnął certyfikat bezpieczeństwa byłemu dyrektorowi CIA Johnowi Brennanowi.

Byli dyrektorzy CIA i inni wysocy rangą byli urzędnicy zwykle mogą zachować poświadczenia bezpieczeństwa, przynajmniej przez pewien czas, aby mogli doradzać swoim następcom bądź objąć niektóre stanowiska.

Jak pisze dziennik „The Hill”, eksperci polityczni są zdumieni bezprecedensową decyzją Trumpa, a zwłaszcza faktem, że była ona próbą ukarania i uciszenia krytyka prezydenta.

Brennan, który był szefem agencji za prezydentury Baracka Obamy, jest bardzo krytycznie usposobiony do Trumpa i nie zawahał się nazwać jego postawę podczas wspólnej konferencji z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Finlandii „ni mniej, ni więcej tylko zdradziecką”.

W czwartek pod wspólnym oświadczeniem w sprawie Brennana podpisał się były dyrektor wywiadu krajowego James Clapper i sześciu byłych szefów CIA: Michael Hayden, Leon Panetta, William Webster, Porter Goss, David Petraeus i George Tenet. W piątek do listy tej dopisał się były minister obrony i również były szef CIA Robert Gates.

Sygnatariusze listu są zarówno Republikanami, jak i Demokratami i służyli w administracjach prezydentów: Ronalda Reagana, George’a W. Busha, Billa Clintona i Baracka Obamy – podaje Huffington Post.

Decyzja Trumpa w sprawie certyfikatu bezpieczeństwa Brennana „oraz groźby podjęcia podobnych kroków wobec innych byłych urzędników nie mają nic wspólnego z tym, kto powinien, a kto nie powinien posiadać certyfikatu bezpieczeństwa – chodzi wyłącznie o próbę stłumienia swobody wypowiedzi” – napisali autorzy oświadczenia.

„Nie trzeba się zgadzać z tym, co mówi John Brennan (i nie wszyscy z nas się zgadzają), by zgadzać się z tym, że ma on prawo to mówić, pod warunkiem, że zachowuje poufność informacji” – głosi dalej list.

„Nigdy wcześniej nie byliśmy świadkami wykorzystywania faktu przyznawania lub odbierania certyfikatu bezpieczeństwa jako narzędzia politycznego nacisku, tak jak było w tym przypadku” – napisali dalej sygnatariusze oświadczenia. Podkreślili też, że Brennan jest „niezwykle utalentowany i sprawny”, jest też patriotą, który „oddał całe swe dorosłe życie służbie dla tego narodu”.

Sam Brennan zareagował na utratę certyfikatu ostrzegając, że jest to „próba zastraszenia i zmuszenia do milczenia innych, którzy mogliby mieć odwagę, by rzucić wyzwanie” Trumpowi.

„Washington Post” napisał jednak, że sam prezydent czuje się „podbudowany swoją decyzją” i bardzo chce odebrać certyfikaty bezpieczeństwa kolejnym osobom. Zdaniem waszyngtońskiego dziennika zadowolenie Trumpa z próby ukarania Brennana za krytyczne uwagi pod jego adresem sprowokowało sygnatariuszy listu.

Do grona otwartych krytyków prezydenta dołączył w piątek William McRaven, emerytowany kontradmirał marynarki wojennej USA i były dowódca połączonych sztabów operacji specjalnych (Joint Special Operations Command), który dowodził operacją zabicia Osamy bin Ladena.

McRaven napisał na łamach „Washington Post”, zwracając się do Trumpa, że uznałby to „za zaszczyt”, gdyby i jemu odebrano certyfikat bezpieczeństwa, aby mógł „dołączyć swe nazwisko do listy mężczyzn i kobiet, którzy sprzeciwili się twojej prezydenturze”.

„Niewielu Amerykanów zrobiło więcej, by chronić nasz kraj niż John (Brennan). Jest człowiekiem o niezrównanej prawości, człowiekiem, którego uczciwość i siła charakteru nigdy nie były kwestionowane” – napisał McRaven.

Portal Politico podaje, że Trump chce również pozbawić certyfikatów Jamesa Clappera, byłego szefa Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Michaela Haydena, byłą doradczynię ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya oraz byłego wicedyrektora FBI Andrew McCabe’a, a także byłą prawniczkę FBI Lisę Page oraz pracownika ministerstwa sprawiedliwości Bruce’a Ohra.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders powiedziała w środę dziennikarzom, że Trump pozbawił Brennana uprawnień, ponieważ były szef CIA wykorzystuje swój status urzędnika z dostępem do tajnych informacji do stawiania „serii bezpodstawnych i oburzających zarzutów” dotyczących obecnej administracji.

CNN podkreśla, że Trump – nie po raz pierwszy – sam podważył wersję zdarzeń przedstawioną przez jego rzeczników, ponieważ powiedział w wywiadzie dla „Wall Street Journal”, że wini Brennana za śledztwo, jakie w sprawie Russiagate prowadzi od maja ubiegłego roku prokurator specjalny Robert Mueller.

Politico przypomina, że Brennan i kilku innych szefów wywiadu spotkało się z Trumpem przed jego inauguracją, by poinformować go o dowodach na ingerencję Rosji w wybory prezydenckie. Jednak Brennan nie jest członkiem administracji USA od 19 miesięcy. (PAP)

Na zdjęciu: John Brennan
fot.Jim Lo Scalzo/Epa/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 17 sierpnia, 2018, 14:28

  Pan Brennan jako były szef CIA sam zrobił z siebie błazna. Był częstym gościem antyamerkańskich mediów (CNN, MSNBC) i zdecydowana większość jego wypowiedzi dotyczyła bezpardonowej krytyki Trumpa, która była zresztą zgodna z linią programową tych mediów i wszystko to ma służyć usunięciu Trumpa z urzędu. Teraz jest wielce zdziwiony i oburzony decyzją Trumpa, że nie może wykorzystywać tajnych informacji do jego krytyki. Jako były szef CIA powinien zachować pewien poziom być w miarę nutralnym politycznie.

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 17 sierpnia, 2018, 18:12

   Smucacz cos mnie sie wydaje, ze blazna to ty robisz z siebie wypisujac te bzdury.
   Pierwsza poprawka do Konstytucji mowi nam „Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.
   Nawet jesli Brennan krytykowal Trumpa to mial do tego prawo jak kazdy obywatel USA.
   Jesli jestesmy przy temacie to oswiec nas co Brennan takiego zlego powiedzial?

   Reply this comment
  • Ezy
   Ezy 17 sierpnia, 2018, 18:26

   Pewnego poziomu należy oczekiwać od prezydenta. Tymczasem Trump pod tym względem przypomina płaza, porusza się płasko i złośliwie.

   Reply this comment
 2. Igor
  Igor 17 sierpnia, 2018, 16:45

  Jak widać polonijni wyborcy trumpka udają głupich i mówią, że deszcz pada…

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 17 sierpnia, 2018, 20:48

  Zaprotestowało już 75 b. szefów agencji wywiadu, a błazny jak dosmucacz nie chcą przyznać, że tym wrednym posunięciem Trump chciał odwrócić uwagę od Omarosy.

  Reply this comment
 4. Ezy
  Ezy 17 sierpnia, 2018, 23:49

  W czwartek Senat potępił ataki na media. Niedługo jedynym zwolennikiem plucia na media podające rzetelne fakty zostanie dosmucacz.

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 18 sierpnia, 2018, 00:28

   Dosmucacz? Who the fuck is Dosmucacz?

   Reply this comment
   • kicia
    kicia 18 sierpnia, 2018, 09:21

    a ty – kto ty jestes? -Dosmucacz jest tym, jakich wielu….a Prezydentowi dajcie popracowac…. wyniki na koniec kadencji….. wtedy mozecie oceniac…..milego dnia (bez gniewu)- zycze

    Reply this comment
 5. Stefan
  Stefan 18 sierpnia, 2018, 09:10

  Dosmucacz mial poprzednie nicknames: Roman , Diwron teraz Dosmucacz a tak naprawde to jest sukienkowy z konstancji

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 20 sierpnia, 2018, 00:32

   zapomniales dodac Aga i Kicia
   Bardzo blsko siebie mieszkaja uzywaja tego samego wifi albo to sa te same osoby.
   Dziwnym trafem jest tutaj kilka osob o roznych nickach a pisza z tego samego ip.
   Chyba ze sie myle……………….

   Reply this comment
 6. Stefan
  Stefan 18 sierpnia, 2018, 09:15

  Trump rozwala system od srodka chce podzielic amerykanow i spowodowac by przestali wierzyc w prase telewizje internet FBI itd Spelnia sie to oczym Putin moglby tylko pomarzyc pare lat temu Gebels bylby dumny Te same ruskie trole namieszaly anglikom przed brexitem

  Reply this comment
 7. Yankes
  Yankes 18 sierpnia, 2018, 10:41

  ….dosmucacz – diwron – poeta,prozaik , dramatopisarz….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*