Byli prezydenci Bushowie nie poprą Trumpa w wyborach

George W. Bush (w środku) , George H.W. Bush (z lewej) i Jeb Bush fot.Matthew Cavanaugh/EPA

George W. Bush (w środku) , George H.W. Bush (z lewej) i Jeb Bush fot.Matthew Cavanaugh/EPA

Ani były prezydent USA George Bush, ani jego syn były prezydent George W. Bush nie poprą w nadchodzących amerykańskich wyborach Donalda Trumpa, który ma zapewnioną nominację Republikanów w wyścigu do Białego Domu. Obaj nie mają zamiaru włączać się w kampanię.

Bushowie to jedyni żyjący byli prezydenci USA z ramienia Republikanów.

Rzecznik George’a Busha powiedział brytyjskiemu „Guardianowi”, że „w wieku 91 lat prezydent Bush wycofał się z polityki”. Z kolei rzecznik George’a W. Busha wydał komunikat, w którym zapowiedział, że „prezydent George W. Bush nie planuje udziału ani komentowania kampanii prezydenckiej”.

Zdaniem komentatorów decyzja obu byłych szefów państwa ma też wymiar osobisty – brat George’a W. i drugi syn George’a, były gubernator Florydy Jeb Bush, bez sukcesu kandydował w prawyborach Republikanów, ale wycofał się już w lutym br. Trump określał go w kampanii jako „mało energicznego” oraz wyśmiewał jako rzekomy „wstyd dla rodziny”.

„Brak poparcia przychodzi w momencie, kiedy Trump stał się domniemanym nominatem (Partii Republikańskiej) i wiele osobistości partyjnych próbuje pogodzić się z faktem, że demagogiczny gwiazdor reality TV (Trump wystąpił w serialu telewizyjny „The Apprentice”-PAP) będzie w listopadzie niósł sztandar partii” – pisze „Guardian”, który przewiduje trudności z uzyskaniem jedności partyjnej wokół kandydatury miliardera.

Niektórzy prominentni senatorowie Republikanów zapowiedzieli już, że nie będą głosować za Trumpem; inni powiedzieli, że choć w wyborach zagłosują za kandydatem partii, to nie będą występować publicznie, otwarcie go popierając.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*