Brzeziński: należy przemieścić wojska do krajów bałtyckich

Brzeziński: należy przemieścić wojska do krajów bałtyckich

Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977-1981), opowiedział się za przemieszczeniem amerykańskich lub europejskich wojsk do krajów bałtyckich w celu powstrzymania Rosji przed ewentualną inwazją.

W czasie środowego przesłuchania przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu USA Brzeziński mówił o najgorszym scenariuszu, „w którym pewnego dnia (prezydent Władimir Putin) zajmie Rygę i Tallin, co zabierze mu dosłownie jeden dzień”.

„Będziemy mówić, że to straszne, szokujące, oburzające – dodał politolog. – Ale oczywiście nie możemy nic zrobić”, bez ryzyka wywołania potencjalnej wojny nuklearnej. Z tego powodu – zwrócił uwagę Brzeziński – konieczny jest czynnik „odstraszający”, który uświadomiłby rosyjskim władzom, „że nastąpi reakcja ze strony NATO”.

„Rekomenduję przemieszczenie pewnych sił” w tych krajach, w sposób „nieprowokacyjny” – przekonywał. „Kilku amerykańskich żołnierzy w Estonii nie będzie stanowić dla Rosji groźby inwazji” – ocenił Brzeziński, podkreślając, że dzięki temu jednak Putin „będzie wiedział, że jeśli najedzie Estonię, spotka na swojej drodze amerykańskie siły, a jeszcze lepiej kilku Niemców, Francuzów i oczywiście Brytyjczyków”.

Zbigniew Brzeziński wyraził również opinię, że kraje zachodnie powinny dostarczyć Ukrainie broń o charakterze „obronnym”, aby uczynić rosyjską interwencję w tym kraju bardziej kosztowną, dając jednocześnie do zrozumienia, że nie ma planów włączenia Ukrainy do NATO. (PAP)

fot. Matthew Cavanaugh/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*