Bolton: USA mogą znieść sankcje w stos. do wenezuelskich wojskowych

Bolton: USA mogą znieść sankcje w stos. do wenezuelskich wojskowych

Stany Zjednoczone rozważałyby zniesienie sankcji wobec wysokich rangą wojskowych wenezuelskich, jeśli uznają oni rząd Juana Guaido – podał Reuters.

John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego napisał na Twitterze: „Stany Zjednoczone rozważą zniesienie sankcji w stosunku do każdego wenezuelskiego wojskowego wyższego szczebla, który opowie się za demokracją i uzna prawowity rząd prezydenta Juana Guaido. W przeciwnym razie międzynarodowy krąg finansowy zostanie całkowicie zamknięty”.

Wcześniej w piątek Bolton wykluczył interwencję wojskową w Wenezueli w najbliższym czasie, jednak jednocześnie zastrzegł, że „wszystkie opcje pozostają na stole”.

Zapytany w jednym z programów radiowych, czy bliska jest interwencja militarna USA – lub Brazylii czy Kolumbii bądź tych trzech państw wspólnie – w Wenezueli Bolton odpowiedział krótko: „nie”.

„Prezydent (Donald Trump) powiedział, że wszystkie opcje są na stole. Ale naszym celem jest pokojowa zmiana władzy (w Wenezueli)” – podkreślił.

Pod koniec stycznia Bolton ostrzegł rynki finansowe przed handlowaniem wenezuelskim złotem, ropą naftową i innymi surowcami, informując, że USA mogą podjąć działania przeciw tym, którzy będą łamać to zalecenie.

„Moja rada dla bankierów, brokerów, traderów, pośredników i innych biznesów: nie handlujcie złotem, ropą naftową i innymi wenezuelskimi surowcami skradzionymi wenezuelskiemu narodowi przez mafię Maduro. Jesteśmy gotowi podjąć działania” – napisał Bolton na Twitterze.

Stany Zjednoczone, które 23 stycznia jako pierwsze państwo uznały deklarację przewodniczącego parlamentu Juana Guaido o tymczasowym przejęciu urzędu prezydenta nałożyły sankcje na wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA (ropa naftowa jest głównym towarem eksportowym Wenezueli), a następnie przekazały Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli znajdującymi się na rachunkach rządowych tego kraju w amerykańskich bankach.

Maduro – który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu przez niego niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w zeszłym roku – oskarża Waszyngton o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie.

Dotychczas ponad 40 państw świata uznało Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. W grupie tej jest również Polska.

(PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*