Bolton spotka się z przedstawicielami Rosji w przyszłym tygodniu

Bolton spotka się z przedstawicielami Rosji w przyszłym tygodniu

Trwają przygotowania do spotkania w przyszłym tygodniu w Genewie doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona z przedstawicielami rosyjskich władz – poinformował w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Biały Dom poinformował we wtorek, że Bolton spotka się z rosyjskimi urzędnikami w ramach kontynuacji szczytu prezydentów USA i Rosji Donalda Trumpa i Władimira Putina z lipca w Helsinkach.

„Takie kontakty są rzeczywiście planowane i przygotowywane” – oświadczył w środę rzecznik Kremla, nie ujawniając więcej szczegółów.

W zeszłym tygodniu republikański senator Rand Paul był z wizytą w Moskwie, która – jak to ujął – miała na celu zachęcić do dialogu dyplomatycznego w napiętych stosunkach między Rosją a USA. Senator poinformował, że przekazał list prezydenta Trumpa do rosyjskiego przywódcy, a także zaprosił rosyjskich deputowanych do odwiedzenia Kapitolu w celu przedyskutowania kwestii zwalczania terroryzmu oraz ograniczenia rozprzestrzeniania broni jądrowej. Byłaby to pierwsza wizyta delegacji z Rosji w amerykańskim parlamencie od trzech lat. Amerykański senator zobowiązał się również do blokowania wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji.

Po szczycie w Helsinkach Trump był krytykowany przez polityków w USA, w tym przez Republikanów, za to, że nie wykorzystał tej okazji do publicznej konfrontacji z Putinem w sprawie domniemanego ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA, a jego wypowiedzi sugerowały, że podważa ustalenia amerykańskiego wywiadu w tej sprawie.

Po szczycie w Helsinkach prezydent USA początkowo powiedział, że zaprosił Putina do Białego Domu na jesieni br. Później jednak jego doradca ds. bezpieczeństwa John Bolton mówił, że Trump chce, by jego następne spotkanie z Putinem odbyło się dopiero w 2019 roku, po zakończeniu śledztwa w sprawie ingerencji Kremla w amerykańskie wybory.

Pod koniec lipca rosyjski przywódca oświadczył, że jest gotów spotkać się z Trumpem i zaprosił go do złożenia wizyty w Moskwie. Zastrzegł przy tym, że spotkanie może dojść do skutku tylko w odpowiednich okolicznościach. (PAP)

Na zdjęciu: John Bolton
fot.SERGEI CHIRIKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: bolton, kreml, Rosja, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*