Boeing rozesłał komunikat instruktażowy w związku z katastrofą w Indonezji

Boeing rozesłał komunikat instruktażowy w związku z katastrofą w Indonezji

Amerykański koncern aerokosmiczny Boeing poinformował o rozesłaniu we wtorek swym klientom komunikatu instruktażowego, który odnosi się do ustaleń, prowadzonego przez władze Indonezji dochodzenia w sprawie katastrofy samolotu tamtejszych linii Lion Air.

29 października lecący z Dżakarty na wyspę Sumatra Boeing 737 MAX 8 wkrótce po starcie runął do morza w odległości około 15 km od brzegu. Nie ocalał nikt spośród łącznie 189 pasażerów i członków załogi.

Jak czytamy w oświadczeniu Boeinga, indonezyjska Państwowa Komisji Bezpieczeństwa Transportu (KNKT) podała, że w trakcie zakończonego katastrofą lotu jeden z pokładowych wskaźników kąta natarcia skrzydeł przekazywał błędne dane.

„6 listopada Boeing wydał biuletyn instruktażu operacyjnego (OMB) kierujący użytkowników do istniejących procedur postępowania załóg w razie podawania przez wskaźnik kąta natarcia błędnych danych. Dochodzenie w sprawie katastrofy samolotu Lion Air trwa i Boeing nadal w pełni z nim współpracuje oraz zapewnia techniczną pomoc na żądanie i pod kierownictwem badających wypadek władz państwowych” – głosi oświadczenie.

Nadmierne zwiększenie kąta natarcia skrzydeł – czyli kąta między ich płaszczyzną a płaszczyzną przepływu powietrza wokół samolotu – powoduje nagłą utratę siły nośnej płatowca. (PAP)

fot.Valda Kalnina/EPA

Categories: Ameryka
Tags: Boeing, Indonezja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*