Bloomberg poleci do Izraela na znak sprzeciwu wobec zawieszenia lotów

Bloomberg poleci do Izraela na znak sprzeciwu wobec zawieszenia lotów

Amerykański miliarder i były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg poinformował we wtorek na Twitterze, że poleci do Tel Awiwu w imię solidarności z Izraelem oraz na znak sprzeciwu wobec zawieszenia połączeń z tym krajem przez amerykańskie linie lotnicze.

Michael Bloomberg fot.Andrew Gombert/EPA

Michael Bloomberg fot.Andrew Gombert/EPA

Bloomberg poinformował na swoim koncie na Twitterze, że wsiądzie na pokład samolotu izraelskich linii lotniczych El Al „na znak solidarności z Izraelczykami oraz, żeby pokazać, że bezpiecznie jest latać do i z Izraela”.

Szereg dużych światowych towarzystw lotniczych zawiesiło we wtorek swe połączenia z Tel Awiwem, podając jako powód zagrożenie bezpieczeństwa wokół tamtejszego największego izraelskiego portu lotniczego im. Ben Guriona. W ciągu trwającej dwa tygodnie ofensywy Izraela w Strefie Gazy zginęło ponad 600 Palestyńczyków i 29 Izraelczyków, w tym 27 izraelskich żołnierzy.

Dwaj przewoźnicy z USA – Delta Air Lines i United Airlines – zawiesili bezterminowo swe połączenia z Izraelem, natomiast US Airways odwołały swój wtorkowy rejs do Tel Awiwu. W następstwie decyzji podjętych przez te trzy towarzystwa państwowy Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zakazał na 24 godziny liniom lotniczym z USA latania do Tel Awiwu.

Tymczasem ministerstwo transportu Izraela oświadczyło, że „port lotniczy im. Ben Guriona jest bezpieczny oraz w pełni strzeżony i nie ma jakiegokolwiek powodu, by te amerykańskie towarzystwa wstrzymywały swe loty i wręczały terrorowi nagrodę”.

Z kolei przebywający z wizytą w Egipcie sekretarz stanu USA John Kerry powiedział we wtorek przez telefon premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że zakaz lotów wprowadzono wyłącznie ze względów bezpieczeństwa, „w celu ochrony amerykańskich obywateli oraz firm” – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.

Wcześniej we wtorek inna rzeczniczka resortu Marie Harf zdementowała, że zakaz ten jest elementem nacisku na Izraela, by zaakceptował rozejm z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*