Błaszczak: rozmowy o zakupie „Patriotów” są na „dobrej drodze”

Błaszczak: rozmowy o zakupie „Patriotów” są na „dobrej drodze”

Rozmowy o zakupie systemu obrony antyrakietowej Patriot „znajdują się na dobrej drodze” – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu w Waszyngtonie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, gen. Herbertem Raymondem McMasterem.

Minister Błaszczak, który przyleciał do Waszyngtonu bezpośrednio po rozmowach w poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli, poinformował, że w przyszłym tygodniu przyjedzie do Waszyngtonu kolejna polska delegacja w celu prowadzenia dalszych negocjacji w sprawie zakupu tego systemu.

W listopadzie ub. roku amerykańskie władze zaoferowały Polsce sprzedaż systemu antyrakietowego Patriot za 10,5 mld dolarów (ponad 37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową. Minister Błaszczak nie podał konkretnego terminu, w którym spodziewa się zakończenia negocjacji.

Głównym tematem rozmów nowego polskiego ministra obrony narodowej z gen. H.R. McMasterem była realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, w tym zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce.

„Złożyłem deklarację, zgodnie z tym co postanowiliśmy w ramach rządu, oczekujemy liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce” – powiedział szef MON podczas rozmowy z grupą korespondentów polskich mediów po zakończeniu spotkania z gen. H.R. McMasterem w Białym Domu.

„Gwarantujemy, że ta obecność będzie dobra dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całej części Europy, myślę tu o Europie Środkowo-Wschodniej” – dodał szef MON

Wizyta w Waszyngtonie, po poniedziałkowych spotkaniach w Brukseli, była drugą wizytą zagraniczną szefa MON Mariusza Błaszczaka od momentu objęcia przez niego tego urzędu.

Bezpośrednio po rozmowach z generałem McMasterem, minister Błaszczak udał się w drogę powrotną do kraju.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Piotr-elder
    Piotr-elder 18 stycznia, 2018, 14:28

    Błaszczak mógłby zaszantażować: „Dajecie /oczywiście za darmo/ te „patrioty” albo wasze bazy opuszczają Polskę i Polska wychodzi z NATO”. Straszenie Rosją – to zagrywka przemysłu zbrojeniowego i generałów. W Polsce Polacy-agenci C.I.A poprzebierani za polskich dziennikarzy, straszyli Polaków atakiem Husajna i Iraku! Sic!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*