Biden zadzwonił do Janukowycza z apelem o powstrzymanie przemocy

Biden zadzwonił do Janukowycza z apelem o powstrzymanie przemocy

Wiceprezydent USA Joe Biden zadzwonił w poniedziałek do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, by wezwać go do natychmiastowego rozładowania sytuacji w kraju w celu uniknięcia przemocy i rozpoczęcia dialogu z liderami opozycji – poinformował Biały Dom.

US Vice President Joe Biden delivers remarks on efforts by the Obama administration to protect families from gun violence

Wiceprezydent Joe Biden
fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Obaj przywódcy rozmawiali ze sobą telefonicznie w poniedziałek. „Wiceprezydent Biden wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie i rosnącym potencjałem (wybuchu) przemocy” – napisano w komunikacie.

Według Białego Domu w rozmowie z Janukowyczem wiceprezydent USA podkreślił konieczność natychmiastowego rozładowania rosnącego napięcia, wyrażając przekonanie, że „przemoc nie ma miejsca w społeczeństwie demokratycznym i jest niezgodna z naszymi strategicznymi relacjami”.

Biden wezwał Janukowycza do „rozpoczęcia dialogu z liderami opozycji” w celu osiągnięcia porozumienia co do przyszłości Ukrainy. Zapewnił też o silnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla europejskich aspiracji tego kraju i z zadowoleniem przyjął zobowiązanie prezydenta Ukrainy do trzymania się tego kursu.

W rozmowie z Janukowyczem Biden zapewnił też o zgodności stanowisk Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w kwestii Ukrainy, wyrażając zadowolenie z wizyty, jaką wspólnie złożą w Kijowie w najbliższym czasie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland.

Część komentatorów prasowych oraz ekspertów zwracała uwagę, że USA w niewystarczający sposób i nie na dość wysokim szczeblu angażują się w sytuację na Ukrainie i ogólnie w regionie Europy Wschodniej. „Jeśli USA myślą, że mogą stać z boku, a piłka jest po stronie UE, to Unia Europejska przegra następny etap promocji integracji europejskiej” – mówił kilka dni temu wiceprzewodniczący Rady Atlantyckiej (Atlantic Council) Damon Wilson, były doradca prezydenta George’a W. Busha ds. Europy Wschodniej i Środkowej. Apelował, by USA „podniosły poziom zaangażowania” do poziomu wiceprezydenta, sekretarza stanu, a nawet samego prezydenta USA.

Od 21 listopada na Ukrainie trwają demonstracje zwolenników europejskiej integracji, którzy sprzeciwiają się zawieszeniu przez władze tego kraju przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią. Protesty nasiliły się, gdy w ubiegłą sobotę siły bezpieczeństwa użyły siły wobec demonstrantów w Kijowie.

(PAP)

 

Categories: Ameryka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*