Biały policjant oskarżony o zabójstwo czarnoskórego 50-latka (ZOBACZ WIDEO)

Michael Slager fot.Charleston County Sheriff's Office/EPA

Michael Slager fot.Charleston County Sheriff’s Office/EPA

Biały policjant z Karoliny Południowej został we wtorek czasu lokalnego oskarżony o zabójstwo po ujawnieniu wideo, na którym widać, jak funkcjonariusz strzela w plecy nieuzbrojonemu czarnoskóremu 50-latkowi, zatrzymanemu wcześniej do kontroli drogowej.

Osobne dochodzenia w tej sprawie wszczęły FBI i ministerstwo sprawiedliwości USA.

Nagranie policjanta Michaela Slagera, strzelającego do czarnoskórego Waltera Scotta, zostało zrobione przez świadka zdarzenia w North Charleston w Karolinie Południowej; wideo zostało opublikowane przez wiele mediów.

Do zdarzenia doszło w sobotę po rutynowej kontroli drogowej; Scotta zatrzymano, ponieważ nie działało jedno ze świateł w jego samochodzie. Postrzelony mężczyzna zmarł na miejscu.

Na nagraniu widać, jak Slager kilka razy strzela do uciekającego mężczyzny. Za ósmym strzałem Scott pada na ziemię. Następnie funkcjonariusz powoli podchodzi do leżącego i nakazuje mu założenie rąk na plecy. Gdy Scott się nie rusza, policjant podchodzi i sam skuwa mu ręce.

Cytowany przez agencję AP prokurator L. Chris Stewart, powiedział, że Scott mógł próbować uciec z miejsca kontroli drogowej, ponieważ zalegał ze spłatą alimentów, za co w Karolinie Południowej można trafić do więzienia. W jego kartotece nie było żadnych cięższych przestępstw.

Funkcjonariuszowi grozi 30 lat więzienia lub nawet kara śmierci – poinformowano w policyjnym komunikacie. W nakazie aresztowania funkcjonariusza napisano, że „Slager (…) bezprawnie i z premedytacją zabił swoją ofiarę”.

Przed opublikowaniem nagrania policjant twierdził, że Walter Scott był agresywny i odebrał funkcjonariuszowi paralizator.

Najnowsze wydarzenia z Karoliny Południowej wpisują się w kryzys zaufania do policji w USA po serii zabójstw nieuzbrojonych czarnoskórych mężczyzn z rąk policjantów. Chodzi m.in. o śmierć Michaela Browna w Ferguson w stanie Missouri i Erica Garnera na Staten Island w Nowym Jorku. Oba te zdarzenia wywołały ogólnokrajowe protesty. (PAP)

UWAGA: Wideo zawiera treści drastyczne

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*