Biały Dom: Zespół Trumpa ds. Bliskiego Wschodu przedstawi tam plan pokojowy

Biały Dom: Zespół Trumpa ds. Bliskiego Wschodu przedstawi tam plan pokojowy

Doradcy Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu, do których zalicza się zięć prezydenta USA Jared Kushner, udadzą się do tego regionu, by przedstawić nowy plan pokojowy dotyczący konfliktu Izraela z Palestyńczykami i omówić sytuację w Strefie Gazy – poinformował w środę Biały Dom.

Jason Greenblatt, negocjator Trumpa do spraw Bliskiego Wschodu i zięć prezydenta udadzą się do Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, by promować plan pokojowy, którego administracja Trumpa jeszcze nie ujawniła; mają też omówić sytuację w Strefie Gazy – podaje AP.

Powołując się na rzecznika ambasady Izraela w Waszyngtonie, EFE pisze, że oczekuje się, iż strona palestyńska zbojkotuje ewentualną wizytę Kushnera i Greenblatta.

Zespół doradców prezydenta do spraw bezpieczeństwa poinformował, że Kushner i Greenblatt „będą dyskutować o następnych etapach działań na rzecz pokoju”, mają też wysłuchać opinii „przywódców z tego regionu” na temat „wątpliwości, jakie ma jeszcze zespół pokojowy Białego Domu”.

Nie zaplanowano wizyty doradców na terytoriach palestyńskich, ale – jak podaje rada ds. bezpieczeństwa – może to się jeszcze zmienić.

Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie utknął w martwym punkcie, gdy 6 grudnia 2017 roku Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego.

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział, że ułatwi to zawarcie pokoju między Izraelem a Palestyńczykami.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło wkrótce potem uchwałę domagającą się anulowania decyzji Trumpa, a skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej oświadczyła, że uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela oznacza „jawną agresję”.

Palestyńczycy uznali, że decyzja Trumpa dyskwalifikuje amerykańską administrację jako mediatora w konflikcie bliskowschodnim.(PAP)

Na zdjęciu: Protest w Strefie Gazy
fot.MOHAMMED SABER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*