Biały Dom zaprzecza, że zamierza wstrzymać pomoc wojskową dla Egiptu

Biały Dom zaprzecza, że zamierza wstrzymać pomoc wojskową dla Egiptu

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden zdementowała we wtorek pogłoski jakoby rząd USA zamierzał całkowicie wstrzymać pomoc militarną dla Egiptu jako konsekwencji obalenia egipskiego prezydenta Mohameda Mursiego.

Prezydent USA Barack Obama fot. Michael Reynolds/PAP/EPA

Prezydent USA Barack Obama fot. Michael Reynolds/PAP/EPA

„Doniesienia, że wstrzymujemy wszelką pomoc wojskową dla Egiptu są fałszywe. W najbliższych dniach ogłosimy przyszłość tej pomocy, ale – jak prezydent jasno dał do zrozumienia – taka pomoc będzie nadal udzielania” – powiedziała Hayden.

Pogłoski takie pojawiły się po tym jak administracja prezydenta Obamy postanowiła zawiesić pomoc wojskową dla Egiptu w wysokości 585 mln dolarów po obaleniu wybranego w wyborach powszechnych Mursiego. Motywowano to wówczas koniecznością dokonania szerszego przeglądu takiej pomocy.

Reuter informował wcześniej, powołując się na anonimowego funkcjonariusza rządu USA, że prezydent Obama skłania się na rzecz wstrzymania większości pomocy wojskowej dla Egiptu, z wyjątkiem kilku wyselekcjonowanych zadań, m. in. wspierania walki z terroryzmem i zapewniania bezpieczeństwa na półwyspie Synaj.

Egipt był, po Izraelu, największym odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej na Bliskim Wschodzie.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*