Biały Dom zaprasza senatorów na naradę w sprawie Korei Płn.

fot.Fazry Ismail/EPA

fot.Fazry Ismail/EPA

Biały Dom zaprosił na specjalną naradę ws. Korei Płn. wszystkich stu senatorów. W spotkaniu – jak podaje Pentagon – wezmą też udział sekretarz stanu, minister obrony, dowództwo wojskowe i przedstawiciele wywiadu. Odbędzie się ona w środę.

We wtorek Korea Płn. obchodzi rocznicę utworzenia armii – przypominają agencje. Obserwatorzy spodziewają się kolejnej próby nuklearnej. Stąd inicjatywa odbycia specjalnej narady z udziałem senatorów.

Według serwisu BBC narada pełnego składu amerykańskiego senatu to wydarzenie wyjątkowe. Z reguły to członkowie administracji Białego Domu spotykają się z członkami Kongresu dla omówienia spraw dotyczących bezpieczeństwa państwa.

W spotkaniu w Białym Domu mają wziąć udział także sekretarz stanu Rex Tillerson, minister obrony James Mattis, dyrektor wywiadu USA Dan Coats oraz stojący na czele połączonych sztabów generał Joseph Dunford.

„Status quo w Korei Północnej jest nie do zaakceptowania, a Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna być gotowa do nałożenie nowych, jeszcze surowszych sankcji (…) gdyż chodzi o poważną groźbę dla świata” – powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump podczas spotkania w Białym Domu z ambasadorami państw wchodzących w skład Rady Bezpieczeństwa.

„Korea Północna stanowi prawdziwy problem międzynarodowy i powinniśmy wreszcie ten problem rozwiązać” – oświadczył Trump.

Agencja AFP przypomina, że Rada Bezpieczeństwa już sześciokrotnie nakładała sankcje na Pjongjang. W miniony czwartek udało się jej przyjąć „jedynie i aż deklarację potępiającą ostatnią próbę rakietową KRLD”.

W niedzielę północnokoreańskie media zapowiedziały „gotowość bojową do zatopienia” amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson zmierzającego wraz z grupą okrętów w stronę Półwyspu Koreańskiego. Państwowy dziennik „Rodong Sinmun” określił lotniskowiec mianem „obrzydliwego stworu”.

Podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej prezydent Chin Xi Jinping wezwał prezydenta Trumpa oraz pozostałe strony mające potencjalny udział w konflikcie narastającym wokół Korei Płn. o „unikanie działań mogących zwiększyć napięcie” – podało do wiadomości chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Według BBC Chiny obawiają się eskalacji konfliktu z udziałem Korei Płn., ponieważ może pociągnąć za sobą falę uchodźców szukających schronienia w Chinach. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*