Biały Dom zaniepokojony izraelską retoryką wyborczą

 

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Biały Dom w środę, w dzień po wyborach parlamentarnych w Izraelu wygranych przez partię Likud premiera Benjamina Netanjahu, wyraził zaniepokojenie izraelską retoryką wyborczą skierowaną przeciwko Arabom.

Zaznaczył, że Stany Zjednoczone ponownie rozważą najlepszy sposób doprowadzenia do rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego na drodze utworzenia dwóch państw.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że prezydent USA Barack Obama nadal uważa, że najlepszym rozwiązaniem dla Palestyńczyków i Izraela oraz dla uspokojenia napięć w regionie jest niezależne palestyńskie państwo.

W przeddzień wyborów Netanjahu powiedział, że tak długo, jak będzie premierem, nie będzie państwa palestyńskiego. Obiecał też dalszą rozbudowę izraelskich osiedli w palestyńskiej Jerozolimie Wschodniej.

Według rzecznika partia Likud dąży do marginalizacji arabskiej mniejszości w Izraelu. Likud w mediach społecznościowych ostrzegał Izraelczyków przed niebezpieczeństwem, jakim może być wysoka frekwencja wyborcza izraelskich Arabów.

„Są to sprawy, które administracja amerykańska zamierza bezpośrednio zgłosić Izraelczykom” – dodał Earnest.

Rzecznik poinformował, że prezydent Obama wkrótce zatelefonuje do Benjamina Netanjahu z gratulacjami i dodał, że sekretarz stanu John Kerry już je złożył izraelskiemu politykowi.

Earnest wskazał też, w reakcji na sugestie, iż prezydent USA odwleka złożenie gratulacji, że po poprzednich wyborach w Izraelu Obama czekał, aż izraelski prezydent formalnie przekaże kandydatowi na premiera misję utworzenia nowego rządu. Netanjahu wyraża nadzieję, że uda mu się rząd sformować w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie Air Force One, którym prezydent Obama leciał do Cleveland, Earnest powiedział również, że Stany Zjednoczone nie wierzą, by zwycięstwo Netanjahu miało istotny wpływ na rozmowy z Iranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*