Biały Dom: z powodu Syrii Trump nie pojedzie na Szczyt Ameryk

Biały Dom: z powodu Syrii Trump nie pojedzie na Szczyt Ameryk

Prezydent USA Donald Trump nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w piątek Szczycie Ameryk w Limie; pozostanie w Stanach Zjednoczonych, by „nadzorować amerykańską odpowiedź wobec Syrii” – przekazała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

„Prezydent pozostanie w USA, by nadzorować amerykańską odpowiedź wobec Syrii i obserwować rozwój sytuacji na świecie” – podano w oświadczeniu. Zamiast Trumpa w Szczycie Ameryk uczestniczyć będzie wiceprezydent USA Mike Pence.

W dniach 13-14 kwietnia w Limie odbędzie się 8. Szczyt Ameryk. Trump wcześniej planował wziąć udział w spotkaniu w peruwiańskiej stolicy.

W poniedziałek Trump zapowiedział, że USA odpowiedzą rozwiązaniem siłowym na atak chemiczny w Syrii, który miały przeprowadzić syryjskie wojska rządowe. Przed naradą z najwyższym dowództwem wojskowym USA powiedział dziennikarzom, że „Stany Zjednoczone mają przed sobą wiele opcji militarnych”, a on wybierze jedną z nich.

W niedzielę organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny przeprowadzony w sobotę wieczorem na szpital w Dumie we Wschodniej Gucie na wschód od Damaszku, gdzie miało zginąć co najmniej 41 osób. Władze Syrii odrzucają te oskarżenia.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało w niedzielę, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie. Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że w Dumie zginęło 11 osób w wyniku uduszenia się dymem z broni konwencjonalnej, użytej przez siły rządowe. Dodał, że 70 osób miało kłopoty z oddychaniem. Grupy syryjskich rebeliantów utrzymują jednak, że w ataku chemicznym zginęło ponad 100 cywilów. (PAP)

fot.CHRIS KLEPONIS/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*