Biały Dom: w tym tygodniu spotkanie Pompeo z przedstawicielem Kim Dzong Una

Biały Dom: w tym tygodniu spotkanie Pompeo z przedstawicielem Kim Dzong Una

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo spotka się w tym tygodniu z wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei Kim Jong Czolem, który udaje się do USA – poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Według rzeczniczki 7 czerwca w Białym Domu dojdzie do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z japońskim premierem Shinzo Abe.

W ubiegłym tygodniu Trump odwołał planowane na 12 czerwca w Singapurze spotkanie z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem podając jako powód „agresywne” poczynania strony północnokoreańskiej. Jednak później zmienił zdanie i poinformował, że oficjalni przedstawiciele obu stron uzgadniają techniczne szczegóły szczytu.

W niedzielę Departament Stanu USA poinformował, że przedstawiciele obu państw spotkali się w Panmundżomie, wiosce w strefie zdemilitaryzowanej oddzielającej oba państwa koreańskie.

Według Białego Domu przedstawiciele USA udali się do Singapuru, gdzie ma odbyć się szczyt. Spotkali się tam z wysłannikami Korei Północnej, z którymi omawiali przygotowania do spotkania przywódców.

Reuters podkreśla, że zarówno Trump jak i Kim wydają się dążyć do spotkania, ale oba kraje dzieli zasadnicza rozbieżność w kluczowej kwestii denuklearyzacji Korei Północnej. Pjongjang odrzuca żądanie Waszyngtonu jednostronnej rezygnacji z programu zbrojeń nuklearnych. (PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*