Biały Dom: tzw. migracja łańcuchowa kosztuje 300 mld USD rocznie

Biały Dom: tzw. migracja łańcuchowa kosztuje 300 mld USD rocznie

Zgodnie z danymi jakie przedstawił Biały Dom tzw. migracja łańcuchowa kosztuje podatników 300 mld dolarów rocznie, a jeden imigrant może sprowadzić do Stanów Zjednoczonych ponad 120 spokrewnionych z nim osób.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa już na początku 2017 roku zapowiedziała walkę z tzw. migracją łańcuchową, argumentując, iż jest to kosztowna luka prawna pozwalająca legalnym imigrantom sprowadzić rodziny i krewnych nawet wtedy, gdy są to pracownicy niewykwalifikowani i po przyjeździe do USA zaczynają od razu korzystać ze świadczeń opieki społecznej.

Biały Dom ogłosił w weekend, że nie doszukał się żadnych zalet tego systemu i ocenił, iż zdecydowana większość sprowadzanych do USA osób nie posiada żadnych kwalifikacji, a działający aktualnie system pozwala na łańcuchową migrację „bez końca”.

Raport wskazuje, że jeden imigrant może legalnie sprowadzić do Stanów Zjednoczonych nawet ponad 120 osób, a podczas ostatniej dekady aż 9,3 mln imigrantów wjechało do USA jako członkowie rodzin imigrantów. 65 proc. wszystkich tymczasowych zielonych kart zostało wydanych osobom ze względu na ich więzy rodzinne z osobami przebywającymi już w USA, a nie ze względu na zapotrzebowanie rynku pracy czy status uchodźcy – głosi raport.

Administracja Trumpa ostrzegła także, że wiele z osób, które na tej zasadzie przybywa do USA, może stać się obciążeniem dla podatników, a po paru latach otrzymają one prawo do głosowania. „Czas zakończyć migrację łańcuchową” – podsumował Biały Dom.

Trump już w trakcie swojej zeszłorocznej kampanii prezydenckiej zapowiedział walkę z nielegalną imigracją i zmiany w polityce dotyczącej legalnej imigracji. Prezydent podkreślał, że jest to konieczne, gdyż aktualnie działający system pozwala niesprawdzonym, niewykwalifikowanym osobom na wjazd do USA, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego oraz obywateli kraju.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja
Tags: imigracja

Comments

 1. Igor
  Igor 19 grudnia, 2017, 08:13

  Dane wzięte z sufitu, szkoda że nie podali ile dochodu przynieśli ci imigranci amerykańskiej gospodarce

  Reply this comment
 2. Christopher
  Christopher 21 grudnia, 2017, 10:25

  CO !!!!!!!!!!!!!!!. Przeciez jak JA ( ale I miliony emigrantow) przylecialem z Wloch do USA (35lat temu) to zekomy „sposnsor ” wogole sie mna nie interesowal zaopiekowali sie na wniosek Imigration „Salvation Army ” I mieszkalem jakis czas w domu gdzie Amerykanska rodzina mnie przyjela a byli I sa wspaniali ludzie . Mialem o tyle szczescia ze w tej rodzinie byl nauczyciel j. ang. pomogli mi na poczatku znalezsc jakas prace a po pol Roku jak juz bylem komunikatywny zglosilem sie do US Army I gdzie sluzylem przez 20 lat . Praktycznie nigdy nie korzystalem z zadnej pomocy od Panstwa wiec jakim „cudem” rzad Federalny I z kad wzial takie kwoty tym bardziej ze pomoc socjalna w tym kraju jest naprawde mniej niz minimalna .

  Reply this comment
 3. Lepszy Obywatel
  Lepszy Obywatel 25 grudnia, 2017, 22:04

  Powiedzmy sobie prawde 90%. “Obywateli” polskiego pochodzeniaepochodzi z immigracji lancuchowej Jestesci kula u nogi wedlug Donalda Trumpa Rodoowici obywatele musza was utrzymywac Trump jest krolem dzielenia ludzi na lepszych jak on i gorszych jak wy

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*