Biały Dom: Trump nie pojedzie na otwarcie ambasady USA w Jerozolimie

Biały Dom: Trump nie pojedzie na otwarcie ambasady USA w Jerozolimie

Prezydent USA Donald Trump nie weźmie udziału w zaplanowanym na 14 maja otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie – przekazał w poniedziałkowym oświadczeniu Biały Dom.

Stronę amerykańską w tym wydarzeniu reprezentować będzie minister finansów USA Steven Mnuchin, negocjator Trumpa ds. Bliskiego Wschodu i zięć prezydenta Jared Kushner oraz córka i doradczyni przywódcy Stanów Zjednoczonych Ivanka Trump.

Wcześniej Trump nie wykluczał wzięcia udziału w otwarciu nowej placówki w Jerozolimie.

Ogłoszona na początku grudnia 2017 roku decyzja Trumpa o uznaniu Jerozolimy przez USA za stolicę Izraela została z radością powitana przez władze państwa żydowskiego, lecz wywołała protesty muzułmanów na całym świecie.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w grudniu przyjęło przeważającą większością głosów uchwałę domagającą się anulowania decyzji Trumpa, a skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej oświadczyła, że uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela oznacza „jawną agresję”.

Pod koniec lutego Trump zdecydował, że amerykańska ambasada w Izraelu zostanie przeniesiona do Jerozolimy 14 maja, czyli w 70. rocznicę proklamowania niepodległości państwa żydowskiego. Wcześniej rozważano późniejszy termin.

Izrael uważa Jerozolimę za swą odwieczną i niepodzielną stolicę. Z kolei Palestyńczycy chcą, by we wschodniej części miasta powstała stolica ich niepodległego państwa.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.(PAP)

fot.ABIR SULTAN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 9 maja, 2018, 03:44

  Trump to pajac. Zobaczcie jacy Żydzi są cwani. Benek Natanjahu premier Izraela (ojciec to polski Żyd z Warszawy i nazywał się Milejkowski ) pojechał do Moskwy i uczestniczył w Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwony i z Putinem ramię w ramię złożył kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza. I z Ameryką trzyma i z Rosją…to Żyd..a Polska skłócona z Rosją, z Niemcami i Unią Europejską a Stany Zjednoczone dlaeko i na bezinteresowną pomoc nie ma co liczyć.

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 9 maja, 2018, 03:52

  Żyd to Żyd. Właśnie oglądałem i widziałem premier Natanjahu w klapie miał wpiętą „lentoczkę” (ros. Георгиевская ленточка, Gieorgijewskaja lentoczka) wstążkę św. Jerzego. I z niebem i z piekłem załatwi.

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 9 maja, 2018, 03:54

  Polacy jako jedyni obok Armii Czerwonej wyzwoliły Polskę i Białoruś, dlaczego Wojsko Polskie nie jest w Moskwie na paradzie? Co to wstyd, że bili się z faszystami-Niemcami?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*