Biały Dom: porozumienie z Mińska „potencjalnie znaczącym krokiem”

Biały Dom: porozumienie z Mińska „potencjalnie znaczącym krokiem”

USA z zadowoleniem przyjmują osiągnięte w Mińsku porozumienie, które stanowi „potencjalnie znaczący krok” na drodze do pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy i przywrócenia suwerenności tego kraju – oświadczył w czwartek Biały Dom.

Podkreślono, że za zawartym w stolicy Białorusi porozumieniem muszą teraz iść „natychmiastowe, konkretne działania” w celu wypełnienia zobowiązań.

„Wzywamy wszystkie strony do pełnego i niezwłocznego zrealizowania zobowiązań podjętych w dzisiejszym jak też wrześniowym porozumieniu” – czytamy w oświadczeniu sygnowanym przez rzecznika prasowego Białego Domu. „Rozejm musi być wprowadzony w życie i przestrzegany. Ciężka broń musi być wycofana ze strefy konfliktu, a Rosja musi przestać wspierać separatystów i wycofać swych żołnierzy i sprzęt wojskowy ze wschodniej Ukrainy”.

Zdaniem Białego Domu „prawdziwym testem” czwartkowego porozumienia będzie jego „pełne i jednoznaczne” wdrożenie, co oznacza zakończenie walk oraz przywrócenie kontroli Ukrainy nad granicą z Rosją na terenach opanowanych przez separatystów.

Jednocześnie Biały Dom wyraził zaniepokojenie eskalacją walk w rejonie konfliktu w czwartek, co – jak podkreślono – jest „niezgodne z duchem porozumienia”.

W oświadczeniu podkreślono też, że USA szczególnie doceniają „niezmordowane wysiłki” kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande’a, aby poprzez Trójstronną Grupę Kontaktową osiągnąć porozumienie, które zatwierdzili w Mińsku przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*