Biały Dom planuje redukcję pomocy wojskowej o miliard USD

Biały Dom w projekcie budżetu federalnego na rok 2019 przewiduje redukcję amerykańskiej pomocy militarnej dla zagranicy o miliard USD. Projekt budżetu prezydenta USA Donalda Trumpa na rok fiskalny 2019 rozpoczął we wtorek „wędrówkę” po kolejnych komisjach Kongresu.

Administracja Trumpa w projekcie budżetu na rok fiskalny 2019 zwróciła się do Kongresu o wyasygnowanie na amerykańską pomoc militarną dla zagranicy 5,37 mld USD, o około 1 mld USD mniej, niż Kongres wyłożył na ten cel w roku budżetowym 2017.Rozdział amerykańskiej pomocy dla zagranicy w bieżącym, kończącym się 30 września roku budżetowym 2018 nie został jeszcze szczegółowo określony, ponieważ Kongres nie przyjął jeszcze ustawy o przydziałach budżetowych. Senat jednak wstępnie odłożył na ten cel w budżecie na 2018 rok fiskalny 6,3 mld USD.

Amerykańscy żołnierze w Kabulu    fot.S.Sabawoon/PAP/EPA

Biały Dom w projekcie budżetu na rok fiskalny 2019 postuluje przyznanie 4,8 mld USD jako kwoty pomocy militarnej dla zagranicy z uwzględnieniem poszczególnych państw-odbiorców tej pomocy i dodatkowo 570 mln USD na wydatki Pentagonu związane z udziałem sił USA w konfliktach zbrojnych poza granicami kraju.

Najważniejszymi odbiorcami amerykańskiej militarnej pomocy zagranicznej w roku 2019 będą niemal już tradycyjnie Izrael, Egipt oraz Jordania.

Biały Dom zakłada, że Izrael otrzyma w roku budżetowym 2019 pomoc wojskową o wartości 3,3 mld USD (na mocy dziesięcioletniego porozumienia z 2016 roku), o 200 mln USD więcej niż w latach ubiegłych. Administracja przewiduje, że część tych funduszy zostanie przeznaczona na realizację planów przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy.

Biały Dom planuje wsparcie Egiptu pomocą wojskową o wartości 1,3 mld USD, a Jordanii 350 mln USD.

Pakistan może otrzymać 80 mln USD – o 270 mln USD mniej niż otrzymał w roku budżetowym 2017 – ale tylko pod warunkiem, że władze w Islamabadzie wstrzymają udzielanie schronienia i pomocy radykalnym islamskim terrorystom jak siatka Haqqaniego. Jak oceniają jednak autorzy przedstawionego we wtorek raportu 17 amerykańskich agencji wywiadowczych, szanse, że władze Pakistanu spełnią ten warunek, są jednak małe.

Takie prognozy analityków wywiadów zwiększyły obawy ustawodawców i ekspertów, że Islamabad pozbawiony bezpośredniej amerykańskiej pomocy militarnej może zacieśnić współpracę w dziedzinie wojskowej z Pekinem.

W planie budżetowym administracji Trumpa na rok 2019 do podziału pomiędzy pozostałych tradycyjnych odbiorców amerykańskiej pomocy wojskowej, w tym Tunezję, Filipiny, Kolumbię, Wietnam i Ukrainę, pozostają zaledwie 172 mln USD.

Administracja Trumpa w swoim pierwszym ubiegłorocznym planie budżetu wsparcia militarnego dla zagranicy lansowała radykalną koncepcję zmiany zasad przyznawania takiej pomocy. Koncepcja ta przewidywała zastąpienie bezzwrotnych subwencji niskooprocentowanymi pożyczkami i gwarancjami kredytowymi.

Propozycja taka nie została dobrze przyjęta w Kongresie, dlatego w planie budżetu na rok 2019 administracja sugeruje stworzenie globalnego elastycznego funduszu o wartości 75 mln USD na doraźne potrzeby w tym zakresie, czyli – jak powiedział jeden z kongresmenów – „na łatanie dziur”.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*