Biały Dom odmawia wydania dokumentów ws. Putina, których domaga się Kongres

Biały Dom odmawia wydania dokumentów ws. Putina, których domaga się Kongres

Biały Dom odmówił w czwartek wydania komisjom spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów USA dokumentów dotyczących kontaktów Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – podaje CNN.

Biały Dom wysłał do Kongresu list, w którym odmówił udostępnienia tej dokumentacji.

Na początku marca komisje spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów zwróciły się do tymczasowego szefa kancelarii prezydenta Micka Mulvaneya i szefa dyplomacji USA Mike’a Pompeo z żądaniem udostępnienia wszelkich dokumentów, informacji i zapisów dotyczących kontaktów Trumpa z Putinem w związku z medialnymi doniesieniami, według których Biały Dom może niszczyć zapisy tych rozmów.

Kongresmeni napisali, że niepokoi ich fakt, iż materiały dotyczące kontaktów z Putinem „mogły zostać zmanipulowane lub usunięte z oficjalnej dokumentacji, co stanowi bezpośrednie naruszenie przepisów federalnych”. Regulacje takie weszły w życie po rezygnacji prezydenta Richarda Nixona, który ustąpił ze stanowiska w związku z aferą Watergate.

Trump zareagował na to serią tweetów, w których napisał: „Demokraci utrudniają działanie wymiaru sprawiedliwości”, oraz – dużymi literami – „PREZYDENT MOLESTOWANY!”. Napisał też, że szefowie komisji Kongresu „kompletnie oszaleli”. (PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin

fot.MAXIM SHIPENKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*