Biały Dom: Obama pogratulował Suu Kyi po wyborach w Birmie

Aung San Suu Kyi fot.Lynn Bo Bo/EPA

Aung San Suu Kyi fot.Lynn Bo Bo/EPA

Amerykański prezydent Barack Obama zadzwonił w środę wieczorem do przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi, aby pogratulować sukcesu jej partii w historycznych wyborach parlamentarnych – poinformował w czwartek Biały Dom.

Oboje przywódcy podkreślili, że wszystkie strony w Birmie powinny „uznać oficjalne wyniki, gdy tylko zostaną one ogłoszone” i współpracować w duchu jedności odzwierciedlającym „wolę ludzi” – wynika z relacji Białego Domu.

Jak przekazano, Obama z uznaniem wypowiedział się „o niestrudzonych wysiłkach i wieloletnim poświęceniu” pani Suu Kyi, jeśli chodzi o powstanie pokojowej demokratycznej Birmy.

Amerykański przywódca rozmawiał również z prezydentem Birmy Thein Seinem, któremu pogratulował pomyślnego przeprowadzenia wyborów.

Już w środę Narodowej Lidze na rzecz Demokracji (NLD), kierowanej przez Suu Kyi, pogratulowała birmańska armia – wbrew obawom komentatorów, że wojsko może nie uznać wyników wyborów z 8 listopada.

Nie ma jeszcze pełnych oficjalnych rezultatów, ale ogłaszane stopniowo wyniki częściowe i osobne kalkulacje NLD wskazują na przygniatające zwycięstwo partii Suu Kyi. W czwartek komisja wyborcza podała, że NLD przejęła 291 miejsc z 359, co do których przedstawiono dotychczas dane. Liga na podstawie własnych obliczeń informowała w środę, że zdobyła ponad 80 proc. miejsc, które były obsadzane w wyborach, co oznacza, że zbliża się do zapewnienia sobie większości niezbędnej do samodzielnego utworzenia rządu.

Według konstytucji jedna czwarta miejsc w 664-osobowym parlamencie jest zarezerwowana dla wojska.

Eksperci oceniają taki wynik jako kamień milowy na drodze do demokratyzacji Birmy.

Były to pierwsze wolne wybory w Birmie od 2011 roku, kiedy władająca krajem twardą ręką wojskowa junta przekształciła się w cywilny rząd jako Partia Unii Solidarności i Rozwoju (USDP). Wybory były kontynuacją rozpoczętego wówczas procesu pokojowej transformacji i otwierania kraju po pięciu dekadach rządów wojska.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*