Biały Dom: nowy dekret w sprawie imigracji – jedną z możliwości

Biały Dom: nowy dekret w sprawie imigracji – jedną z możliwości

Biały Dom potwierdził w niedzielę, że po zawieszeniu przez sąd w San Francisco dekretu prezydenta USA Donalda Trumpa o czasowym ograniczeniu imigracji wśród rozważanych możliwości jest wydanie nowego prezydenckiego dekretu.

„Rozpatrujemy wszystkie możliwe opcje” – powiedział prezydencki doradca Stephen Miller w wywiadzie dla telewizji Fox News. Wymienił wniesienie w trybie pilnym odwołania do Sądu Najwyższego, obronę stanowiska Białego Domu przed sądami federalnymi niższej instancji albo wydanie zupełnie nowego dekretu.

„Nie ma wątpliwości co do prerogatyw prezydenckich – podkreślał Miller. – Prezydent może zabronić niektórym osobom wjazdu na terytorium”.

Już w piątek prezydent Trump wspomniał o możliwości „całkiem nowego dekretu” i zapowiedział, że ogłosi jakieś kroki „być może w poniedziałek albo wtorek”.

„Rozpatrujemy nowe dodatkowe działania” – powiedział Miller, ostro krytykując decyzję Sądu Apelacyjnego w San Francisco o dalszym zawieszeniu ważności dekretu o czasowym ograniczeniu imigracji.

Miller nazwał to „sądowym uzurpowaniem władzy”. „Nie mamy w tym kraju przewagi władzy sądowniczej” – podkreślił.

Rozporządzenie wydane przez prezydenta Donalda Trumpa 27 stycznia przewidywało bezterminowe wstrzymanie imigracji do Stanów Zjednoczonych z Syrii oraz na 90 dni z siedmiu innych państw zamieszkiwanych przez muzułmańską większość.

Po wstrzymaniu wykonywania dekretu Trumpa przez sędziego sądu okręgowego w Seattle Jamesa Robarta i podtrzymaniu tej decyzji w czwartek przez troje sędziów Sądu Apelacyjnego w San Francisco, mający wcześniej wydane wizy bądź prawo stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych (tzw. zieloną kartę) imigranci z państw objętych dekretem są wpuszczani na terytorium USA.

Według amerykańskich mediów kontrola dokumentów i bagaży osób przybywających z państw objętych zawieszonym dekretem Trumpa jest o wiele bardziej skrupulatna niż wcześniej.

Zdaniem krytyków decyzji Sądu Apelacyjnego, w tym samego prezydenta Trumpa, orzeczenie sędziów zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców Ameryki, gdyż wśród przybyszów mogą być terroryści.

Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że 72 proc. uchodźców przyjętych w USA od 3 do 11 lutego pochodziło z siedmiu krajów objętych jego dekretem: Syrii, Iraku, Somalii, Iranu, Sudanu, Libii i Jemenu.

Wcześniej uznał decyzję mającego opinię lewicowego Sądu Apelacyjnego w San Francisco za motywowaną „politycznie” i zapowiedział walkę z „tym orzeczeniem w sądach”. Oświadczył, że ostatecznie walka ta zakończy się zwycięstwem. (PAP)

Na zdj.: Donald Trump fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*