Biały Dom nie wyklucza wizyty Raula Castro w Waszyngtonie

Biały Dom nie wyklucza wizyty Raula Castro w Waszyngtonie

Niewykluczone, że dojdzie do wizyty kubańskiego prezydenta Raula Castro w Białym Domu – przekazał w czwartek prezydencki rzecznik. Dzień wcześniej Barack Obama zapowiedział normalizację stosunków z Kubą po ponad 50 latach polityki izolowania tego kraju.

„Nie wykluczałbym wizyty prezydenta Castro” – oświadczył rzecznik Josh Earnest. Dzień wcześniej powiedział, że możliwa jest również wizyta Obamy na Kubie.

W środę Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie różnych restrykcji dotyczących podróży i eksportu na Kubę. Wskazał, że dotychczasowa „sztywna” polityka USA wobec Kuby była mało skuteczna, gdyż kraj ten nie stał się dzięki niej ani bardziej demokratyczny, ani stabilny.

W ramach odwilży w zamian za uwolnienie przez USA trzech kubańskich więźniów Kuba uwolniła ważnego amerykańskiego szpiega, który był uwięziony na wyspie od blisko 20 lat, oraz amerykańskiego przedsiębiorcę Alana Grossa, przetrzymywanego na Kubie od pięciu lat.(PAP)

Na zdjęciu: Barack Obama (z lewej) i Raul Castro. W tle ulica Hawany fot.Doug Mills, Alejandro Ernesto/Pool/EPA/ansalmo_juvaga/pixabay

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*