Biały Dom nie przedłuży prenumeraty „Washington Post” i „NYT”

Biały Dom nie przedłuży prenumeraty „Washington Post” i „NYT”

Biały Dom nie przedłuży prenumeraty dzienników „Washington Post” i „New York Times” – przekazała we wtorek jego rzeczniczka Stephanie Grisham. Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump w telewizyjnym wywiadzie po raz kolejny zarzucił tym gazetom tworzenie fake newsów.

Grisham poinformowała portal Politico, że Biały Dom „nie odnowi” prenumeraty tych dwóch tytułów.

„My więcej już nie chcemy tego w Białym Domu” – mówił Trump o „Washington Post” i „NYT” w wywiadzie wyemitowanym w poniedziałek przez telewizję Fox News.

Trump regularnie w ostrych słowach krytykuje „Washington Post” oraz „NYT”, zarzucając im przekazywanie fake newsów. Oburzenie prezydenta dotyczy głównie opisywania pracy jego administracji przez te gazety. W ocenie Trumpa są to często artykuły krzywdzące go. Wcześniej Trump w jednym z wywiadów mówił, że „wszyscy myślą, że +NYT+ traktuje mnie okropnie”.

„Washington Post” i „NYT” szeroko relacjonują w ostatnich tygodniach dochodzenie komisji Izby Reprezentantów, które sprawdzają, czy są podstawy do impeachmentu, czyli postawienia prezydenta w stan oskarżenia i w konsekwencji odsunięcia go od władzy. Demokraci uważają, że podstawą do tego są naciski przywódcy USA na władze w Kijowie podczas jego lipcowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Washington Post” konsekwentnie odpiera zarzuty Trumpa. Dziennikarze tej gazety podkreślają, że istnieje różnica między krytycznymi materiałami a fake newsami. Redakcja dziennika stoi na stanowisku, że brak takich rozróżnień w przestrzeni publicznej stanowi zagrożenie dla demokracji.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

fot.AL DRAGO/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*