Biały Dom liczy na ścisłą współpracę z nowym rządem Grecji

Biały Dom liczy na ścisłą współpracę z nowym rządem Grecji

Reagując na wynik niedzielnych wyborów w Grecji, przedstawiciel Białego Domu Mark Stroh oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton liczy na ścisłą współpracę z nowym rządem w Atenach. Wybory parlamentarne w Grecji wygrała lewicowa populistyczna koalicja SYRIZA.

„Gratulujemy Grecji dobrego przebiegu wyborów parlamentarnych. Mamy nadzieję na ścisłą współpracę z nowym rządem” – powiedział agencji AFP Stroh, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wypowiadał się on w Indiach, gdzie towarzyszy przebywającemu z wizytą prezydentowi Barackowi Obamie.

Po przeliczeniu 99 proc. głosów SYRIZA uzyskuje 149 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Jak podał Reuters, w poniedziałek przywódca SYRIZY Aleksis Cipras ma zacząć rozmowy o koalicji z małą partią Niezależni Grecy. To stronnictwo, podobnie jak SYRIZA, jest przeciwne porozumieniom zawartym przez Grecję z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Cipras obiecywał, że skończy z polityką zaciskania pasa i będzie dążył do renegocjacji niekorzystnej jego zdaniem umowy z UE w sprawie udzielonej Grecji pomocy mającej ratować jej zadłużoną gospodarkę.(PAP)

Na zdjęciu: Aleksis Cipras fot.Katerina Mavrona/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*