Biały Dom: Grecja i wierzyciele powinni szukać kompromisu

Josh Earnest fot.Michael Reynolds/EPA

Josh Earnest fot.Michael Reynolds/EPA

Grecja oraz jej wierzyciele powinni szukać kompromisu, który umożliwi Grecji pozostanie w eurolandzie, co jest także w interesie Stanów Zjednoczonych – powiedział w poniedziałek rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Komentując niedzielne referendum, w którym Grecy zdecydowanie odrzucili ofertę zagranicznych wierzycieli ws. dalszej pomocy, Earnest powiedział, że „po referendum sytuacja pozostaje bez zmian”, w tym sensie, że obie strony – zarówna Grecja, jak i przedstawiciele kredytodawców – deklarują, że wciąż chcą rozwiązania kryzysu.

„Mimo znaczących różnic wszystkie strony uznają, że mają wspólny interes, by wypracować pakiet, który pozwoli Grecji na pozostanie w eurolandzie” – powiedział.

Jak dodał, ten pakiet powinien obejmować „reformy oraz finansowanie”, które pozwolą Grecji na powrót na ścieżkę wzrostu i przywrócą jej zdolności do obsługi własnego długu. „To jedyne rozwiązanie, które jest w interesie wszystkich” – zaznaczył.

Pytany, nie chciał wprost potwierdzić, że USA uważają, iż Europejczycy powinni umorzyć przynajmniej cześć zadłużenia Grecji. „Wierzymy, że w interesie USA i globalnym jest, by różnice (Grecji i jej wierzycieli) zostały rozwiązane, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na Europejczykach” – powiedział. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*