Biały Dom daje Kongresowi pół roku na zastąpienie programu DACA

fot. ALBA VIGARAY/ EPA

Minister sprawiedliwości Jeff Sessions poinformował we wtorek, że administracja zakończy program DACA, pozwalający dzieciom nielegalnych imigrantów, tzw. Dreamersom zostać w USA, jeśli Kongres nie przyjmie w ciągu 6 miesięcy ustawy regulującej sytuację tej grupy.

Sessions, który jest również prokuratorem generalnym, podkreślił, że program DACA warunkowo chroniący obecnie przed deportacją osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę Stanów Zjednoczonych przed ukończeniem 16. roku życia, był „wprowadzony nielegalnie, bez poszanowania konstytucji i prawa imigracyjnego” przez poprzednią, demokratyczną administrację Baracka Obamy.

Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że administracja w trybie natychmiastowym przestanie rejestrować osoby, które spełniają warunki tego programu.
Decyzja spotkała się z protestami osób zagrożonych deportacją i ich sympatyków, którzy demonstrowali między innymi przed Białym Domem i przed prywatną rezydencją prezydenta Donalda Trumpa w Nowym Jorku.

Program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals – wstrzymania deportacji wobec osób, które przybyły jako dzieci) został rozpoczęty na podstawie rozporządzenia wykonawczego Baracka Obamy w roku 2012 i od tego czasu był kilkakrotnie przedłużany.

Wprowadzenie programu DACA było wyrazem zniecierpliwienia administracji Obamy niepowodzeniem zabiegów Kongresu mających uregulować status osób, które nielegalnie przekroczyły granicę USA przed ukończeniem 16. roku życia.

Kongres od roku 2001 wielokrotnie próbował rozwiązać sytuację tej liczącej obecnie 800 tys. grupy młodych lub dorosłych obecnie osób na podstawie projektu ustawy DREAM. Od nazwy tej ustawy osoby, które przekroczyły zieloną granicę przed ukończeniem 16. roku i większość życia spędziły w USA, są nazywane „Dreamersami”.
Przeciętny wiek Dreamersów w momencie nielegalnego przekroczenia granicy, z reguły razem z rodzicami, wynosił 6,5 roku.

Każda próba przyjęcia przez Kongres projektu ustawy DREAM, cieszącej się dużym poparciem ustawodawców z obu partii, amerykańskiego biznesu i większości społeczeństwa, kończyła się niepowodzeniem z powodu sprzeciwu konserwatywnych republikanów, którzy argumentowali, że pozwolenie dzieciom nielegalnych imigrantów na pozostanie w USA byłoby formą niezgodnej z konstytucją amnestii i zachęcałoby innych przybyszy do przekraczania granicy w nadziei na zalegalizowanie swojego pobytu, kiedy ich dzieci osiągną dojrzałość.

Prezydent Trump podczas swojej kampanii wyborczej zapowiadał natychmiastowe zakończenie programu DACA, jednak po zaprzysiężeniu złagodził swoje stanowisko, tłumacząc, że „chodzi o niewinne dzieci, które ponoszą konsekwencje z powodu decyzji rodziców”.
Trump we wtorek jeszcze przed ogłoszeniem przez prokuratora generalnego decyzji o warunkowej likwidacji programu DACA napisał w Twitterze: „Kongres, weź się do roboty – DACA”.

Zdaniem kongresmana Josepha Crowleya, przewodniczącego grupy parlamentarnej Partii Demokratycznej (tzw. Caucus) w Izbie Reprezentantów, przerzucenie przez prezydenta Trumpa odpowiedzialności za losy Dreamersów na Kongres oraz fakt, że o swojej decyzji nie poinformował osobiście, ale powierzył to zadanie Sessionsowi, jest „dowodem tchórzostwa”.

Crowley zapowiedział, że demokraci nie pójdą na żadne układy, jak np. ocalenie programu DACA w zamian za przyznanie funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Wcześniej republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan wyraził przekonanie, że to prezydent Trump, a nie Kongres powinien znaleźć rozwiązanie sytuacji Dreamersów.

Autorzy opracowania libertariańskiego think tanku CATO Institute oceniają, że zakończenie programu DACA będzie kosztowało amerykańskich pracodawców ponad 6 mld dolarów. Dodatkowo rząd federalny będzie musiał wydać na deportację prawie 800 tys. Dreamersów 60 mld dol., a gospodarka amerykańska w ciągu następnych 10 lat poniesie straty w wysokości 280 mld dolarów. (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

 1. Igor
  Igor 5 września, 2017, 20:22

  Proponuję wybudować wysoki mur dookoła wszystkich granic amerykańskich, deportować wszystkich imigrantów oczywiście i wprowadzić takie utrudnienia w podróżowaniu do USA, że nikt nie będzie nawet myślał o przyjeździe tutaj, wtedy Ameryka będzie git again i ludzie szczęśliwi, zwłaszcza Polonia w Chicago…Kto wie, może nawet Trump zbuduje kładkę na Podkarpacie, bo w PL też tak samo będzie.

  Reply this comment
 2. diwron
  diwron 6 września, 2017, 08:36

  Teraz jak wszystko zależy od kongresu to napewno poznamy prawdziwy stosunek demokratów do „dreamers”. Jeżeli chcą naprawdę pomóc tym ludziom, to znajdą wśród republikanów odpowiednią ilość głosów, aby przegłosować rozwiązanie, które wszystkich zadowoli. Brak ustawy tylko potwierdzi to co ja myślę. „Dreamers” to dla nich karta przetargowa i możliwość stwarzania dodatkowego bałaganu. Demokratowm wcale nie zależy na tych ludziach.Wykorzystują ich do swoich własnych celów. Dekret Obamy był niezgodny z prawem. Takie sprawy powienien rozwiązywać Kongres.

  Reply this comment
  • Magda
   Magda 6 września, 2017, 13:51

   A Drumfowi zalezy na ludziach? NIE! On robi sobie reality show, bo Drumf potrzebuje uwagi. Przeciez Polacy nienawidza nielegalnych. No to beda masowe deportacje. Tego chcieli i tak bedzie. Demokraci mieli wiekszkosc w 2009 roku i co NIC. Republikanie to rasisci. Ta sytuacja jest nie do zniesienia. Demokraci i Republikanie ignorowali problem nielegalnych, to teraz maja. Teraz sie dopiero zrobil balagan. Ignorowali tych ludzi, ten problem az nagle jest 11 milionow osob. Dlaczego wczesniej nikt z tym nic nie zrobil? Ci mlodzi tak naprawde nic zlego nie zrobili. Po prostu trzeba wybrac najlepszych i tyle. Niech zaplaca co maja zaplacic i tyle. Obama kompletnie nic a nic. Zadnego porzadku, ani w kongresie, ani w bialym domu. Teraz przyszedl Drumf i bedzie gral na nosie jak bedzie chcial a Paul Ryan, Mitch McConel beda przytakiwac bo nie maja innego wyjscia.

   Reply this comment
   • RP
    RP 6 września, 2017, 15:21

    Problem nielegalnych stworzyli…nielegalni, a teraz wymagasz od innych by cie wspierali. Wyprowadz sie do jakiegos kraju komunistycznego, jak tak bardzo tesknisz. Polecam Chiny, tylko przypadkiem nie krytykuj wladzy bo cie czolgiem rozjada.

    Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 7 września, 2017, 07:43

   Dokładnie diwron, jest to na pewno doskonałe posunięcie Trumpa. Odkryje oblicza naszych polityków, ich dobroduszność, moralność, współczucie…. Mało tego, wyłuska jeszcze pseudo republikanów z RINO klanu (ala mccain) i da obraz sytuacji dla wyborców. Pamiętajmy DACA to tylko dekret i Trump jednym podpisem mógł go anulować, nie zrobił tego(o co wielu jego wyborców ma do niego ogromne pretensje). Dlaczego… Cóż, beneficjenci DACA to są młodzi ludzie doskonale zasymilowani w amerykańskim społeczeństwie. Więc są dużo bardziej akceptowalni niż nowe tłumy nacierające z południa. Trump to wie, przecież on nie jest przeciwko imigracji legalnej tylko nielegalnej!!! Broni praworządności. Może kontynuując, nasi włodarze, ten z Chicago i ten z Illinois utworzą sanctuary dla złodziei, gwałciceli, morderców… Wracając do tematu DACA, w dłonie transparenty, banery i atak na Capitol. Można zahaczyć o rezydenję Obamy i podziękowac mu za bezmyślny, dający płonne nadzieje dekret.

   Reply this comment
  • Ezy
   Ezy 8 września, 2017, 18:00

   Fajnie to wymyśliłeś.Jak demokratom nie uda się namńwić republikanów do poparcia DACA, to będzie ich wina, a nie republikanów. Sprytnie.

   Reply this comment
 3. Viola
  Viola 6 września, 2017, 08:42

  Zgadzam sie z Igorem! Zastanawiam sie co w tych polskich lbach siedzi! Wiekszosc glosowala na Trumpa nie znajac nawet jego programu wyborczago ale wiedzieli jedno,w koncu moi nielegalnie przebywajacy koledzy,sasiedzi,rodziny kolegow moich dzieci zaczna sie bac! Dobrze im tak!

  Reply this comment
  • Mart
   Mart 7 września, 2017, 17:29

   Piekna prawda o naszym narodzie. Czyjas krzywda a najlepiej krzywda sasiada, rodaka itp jest czyms czego najbardziej porzadaja. Zawisc to nasza narodowa choroba. Znalem palanta, ktory wiele lat nie mial papierow, wreszcie wyplakal malzenstwo u jakiejs pijaczyny a pozniej chodzil i pieprzyl jak to nalezy zrobic porzadek z nielegalnymi!
   Tym co sa w USA od wielu lat, zyja tu i pracuja nalezy ulatwic legalizacje pobytu. To jest irracjonalne ze przez wiele lat pozwala sie zakladac firmy, placic podatki itd a po tym deportuje sie takich ludzi. Przeciez rzad dobrze wie, ze ci ludzie tu sa, mogli nie pozwalac im zostawac. A teraz jeszcze ten caly balagan z Dreamersami, paranoja.

   Reply this comment
 4. pati
  pati 6 września, 2017, 10:50

  To jak to jest w końcu, program dotyczy tych, których rodzice nielegalnie przekroczyli granicę, czy tych, których rodzice zostali po wygaśnięciu wizy?

  Reply this comment
 5. Anonim
  Anonim 6 września, 2017, 11:24

  Mózg, viola mózg siedzi.

  Reply this comment
 6. Anonim
  Anonim 6 września, 2017, 11:25

  Make America Great Again

  Reply this comment
 7. los
  los 6 września, 2017, 14:24

  nielegalni ,czyli osoby bez zadnych praw , co urzedy imigracyjne moga robic z nimi co chca , po co komu takie zycie ,jak sie ma swoja ojczyzna
  ryzykujac pozostanie tu nielegalne ,trzeba bylo myslec o konsekfencjach
  a nie tylko przeskoczyc granice meksykansko-amerykanskie i juz szura bura,bo mi sie nalezy na dzieci tu urodzone do lat 18 -stu i dluzej
  a na te nie urodzone rowniez ,to kiedys rzad amerykanski musi sie pozbywac takich pasozytow .

  Reply this comment
  • Arkady
   Arkady 7 września, 2017, 16:10

   Sądząc ciebie po błędach ortograficznych „los” to za mądry to ty nie jesteś, więc nie zabieraj głosu tumanie i nie pisz głupot.

   Reply this comment
  • LosObysZdechl
   LosObysZdechl 7 września, 2017, 17:32

   Sam pewnie smierdziel nie ma papierow i troluje albo nastepny pracownik rosyjskiego GRU, ktoremu placa za sklocanie Polakow.

   Reply this comment
   • fox - legalny
    fox - legalny 9 września, 2017, 09:26

    kazdy zdechnie wczesniej czy pozniej ,bycie legalnym ma sens i prawa
    a nielegalni musza zyc w niepewnosci ,stresie i ukryciu, kto lamie prawo i przepisy swiadomie , wie na co sie pisze.,pomstowanie i obelgi Nic tu nie pomoga ,

    Reply this comment
 8. Anonim
  Anonim 8 września, 2017, 06:59

  A poza obelgami coś merytorycznego panowie!?

  Reply this comment
 9. Yankes
  Yankes 8 września, 2017, 13:04

  Merytorycznie ?…. anonimy sa zawsze merytoryczne PS – ( Z Polski) Jaka para prezetuje sie lepiej? Majdan – Rozenek , czy Piotr Starak_ Agnieszka Starak PS.2 Huragan napier….a , Woda zalewa , Ludzie umieraja .. Nie wszystko da sie uregulowac przepsami – nakazami i zakazami Zycie ma sens jezeli sami nim kierujemy .. Duzo odwagi i wiary ( glownie na Florydzie)

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*