Bezpodstawne wypłaty świadczeń dla bezrobotnych

Amerykański rząd wypłacił miliardy dolarów z tytułu świadczeń dla bezrobotnych, ludziom, którzy w rzeczywistości mieli pracę. W 2011 roku oszustwa kosztowały rząd 3,3 mld dol., z czego 2,2 mld dol. otrzymały osoby zatrudnione – informuje Wall Street Journal. 

fot. By powrócić do stanu sprzed kryzysu, USA brakuje ponad pięć milionów miejsc pracy

fot. By powrócić do stanu sprzed kryzysu, USA brakuje ponad pięć milionów miejsc pracy

Blisko pół miliarda dol. pobrali ludzie z zarobkami 900 dol. tygodniowo (46 800 dol. rocznie). Kwota ta jest niewiele niższa od średnich dochodów amerykańskiej rodziny, które w 2011 roku wynosiły 49 909 dolarów. Ci, którzy zarabiali mniej niż 300 dol. tygodniowo wspólnie otrzymali z tytułu bezrobocia 210 mln dol., czyli mniej niż 10 proc. z bezpodstawnie przyznanych świadczeń.

Ogólnie w 2011 roku rząd wypłacił bezrobotnym 108 mld dolarów. W wielu przypadkach otrzymali je ludzie, którzy nie kwalifikują się do tego typu świadczeń.

Świadczenia przysługują osobom, które straciły zatrudnienie nie z własnej winy. Ci, którzy spełniają ten warunek nie zawsze ubiegają się o przysługujące im świadczenia.

Z drugiej strony poważne zastrzeżenia budzi przyznawanie świadczeń osobom z rodzin z dochodami powyżej miliona dolarów rocznie.

Pieniądze z federalnego ubezpieczenia od bezrobocia otrzymują również więźniowie i krewni zmarłych osób. W tym ostatnim przypadku oszuści są pociągani do karnej odpowiedzialności.

 (WSJ – eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*