Bernie Sanders będzie kandydował w wyborach prezydenckich

Bernie Sanders będzie kandydował w wyborach prezydenckich

Amerykański senator Bernie Sanders oświadczył we wtorek, po miesiącach namysłu, że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2020 roku – podała stacja CNN. W 2016 roku Sanders przegrał z Hillary Clinton w zmaganiach o nominację z Partii Demokratycznej.

Sanders, który obecnie jest niezależnym senatorem ze stanu Vermont, ogłosił zamiar kandydowania we wtorek rano na antenie Vermont Public Radio – podała CNN.

Według tej stacji 77-letni Sanders jest jednym z polityków cieszących się największą popularnością wśród demokratycznych wyborców, a elementy jego programu – w tym propozycje poszerzenia systemu opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych czy wprowadzenia bezpłatnych studiów wyższych – zostały przejęte przez wielu wiodących Demokratów.

„W naszej kampanii nie chodzi tylko o pokonanie Donalda Trumpa. (…) W naszej kampanii chodzi o przekształcenie naszego kraju i stworzenie rządu opartego na zasadach gospodarczej, społecznej, rasowej i ekologicznej sprawiedliwości” – napisał Sanders w e-mailu do zwolenników, cytowanym przez agencję Associated Press.

AP przypomina, że w 2016 roku Sanders wstrząsnął demokratycznym establishmentem, rzucając wyzwanie Hillary Clinton. Choć to ona ostatecznie została kandydatką tej partii na prezydenta, kampania Sandersa przyczyniła się do „odchylenia na lewo”, które zdominowało politykę Demokratów w czasie prezydentury Donalda Trumpa.

Amerykańska agencja nie ma wątpliwości, że Sanders będzie się liczył w zmaganiach o nominację z Partii Demokratycznej, ale zastanawia się, czy będzie on w stanie wyróżnić się spośród tłumu innych kandydatów, którzy głoszą podobne idee do niego. To zupełnie inna sytuacja niż w 2016 roku, gdy był on jedynym adwersarzem Clinton o poglądach lewicowych – pisze AP.

Wśród demokratycznych kontrkandydatów Sandersa przed wyborami w 2020 roku agencja wymienia senator z Kalifornii Kamalę Harris i senator z Massachusetts Elizabeth Warren, która – jak pisze AP – podziela wiele spośród jego celów programowych. Na liście kandydatów znajdują się również senatorzy Cory Booker z New Jersey, Amy Klobuchar z Minnesoty i Kirsten Gillibrand z Nowego Jorku. Decyzji nie podjęli jeszcze m.in. były wiceprezydent Joe Biden i były członek Izby Reprezentantów z Teksasu Beto O’Rourke.(PAP)

Na zdjęciu: Bernie Sanders
fot.PETE MAROVICH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Wybory 2020

Comments

 1. JJJ
  JJJ 19 lutego, 2019, 11:00

  facet jest tak stary jak jego poglady… trzeba dziadkowi powiedziec, ze Marks i Engels juz dawno wyszli z mody. ale takie same poglady ma wiekszosc Polakow, szczegolnie ci, co teraz rzadza w Polsce, wiec kto wie… moze i Amerykanie zglupieja tak jak Polacy i dadza mandat komuniscie do rzadzenia.

  Reply this comment
 2. dosmucacz
  dosmucacz 19 lutego, 2019, 11:55

  Kolejny wielbiciel socjalizmu chce zostać prezydentem. Facet nie ma pojęcia o życiu w socjalizmie, ale chce zafundować go Amerykanom, czyli zrobić z nich niewolników. Typowy amerykański analfabeta historyczny i bez wyobraźni społecznej i politycznej.

  Reply this comment
 3. Christopher
  Christopher 19 lutego, 2019, 21:26

  JJJ raczej mnie I mysle ze wiekszasc Polinii ktorzy mieszkaja tutaj po 30-40 lat I dluzej nie interesuje kto tam w Polsce rzadzi bo tylko nieliczni planuja tam powrot ,. Ale tutaj faktycznie racje masz bo „zapraszaja” Polonie do powrotu liczac na tych tylko z „wielka kasa” a w zamian dostana „wala” a pieniadze ciezko zapracowane tutaj Rzad Polski „postara” sie szybko „odebrac” . A Sanders to raczej na emeryture sie kwalifikuje a nie na Prezydenta ale jak sam Trump mowil (I to jest fakt) Demokraci nie maja jak narazie dobrego kandydata dlatego zdecydoeali sie na wystawienie Socjaliste Sandersa ale najgorsze moze byc to ze ON – Sanders bedzie naprawde „groznym” oponentem Trumpa I nie wykluczone ze wybory wygrac moze .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*