Barr chce w czwartek opublikować zredagowany raport Muellera

Barr chce w czwartek opublikować zredagowany raport Muellera

Prokurator generalny USA William Barr zamierza opublikować w czwartek zredagowaną wersję raportu Roberta Muellera ws. domniemanych prób wspierania przez Rosję kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa – podała w poniedziałek rzeczniczka resortu sprawiedliwości.

Rzeczniczka Kerri Kupec powiedziała, że publikacja raportu planowana jest na czwartek rano (czasu miejscowego), nie podając dokładnej godziny.

Dokument w zredagowanej wersji ma trafić zarówno do Kongresu, jak i do opinii publicznej – dodała.

22 marca specjalny prokurator Mueller przekazał Barrowi kopię poufnego raportu, jaki sporządził po blisko dwuletnim śledztwie. Dwa dni później Barr, piastujący stanowisko prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, przekazał Kongresowi czterostronicowe pismo zawierające – jak mówił – ustalenia Muellera i stwierdzające, że specjalny prokurator nie znalazł dowodów na to, by sztab Trumpa „uczestniczył w zmowie lub koordynował działania” z Rosją w celu wpłynięcia na wynik wyborów.

Kilka dni później Barr ogłosił, że pełny, zredagowany tekst 400-stronicowego raportu Muellera przekaże Kongresowi w połowie kwietnia. Wyjaśnił, że niektóre informacje zostaną w nim zaczernione, by nie ujawniać źródeł wywiadowczych czy informacji na temat toczących się śledztw itp. Zapewnił, że do wszystkich usuniętych elementów dołączone będzie uzasadnienie takiego działania.

Demokraci domagają się wglądu w pełną, niezredagowaną wersję raportu. Obawiają się, że Barr – nominowany przez Trumpa – może wykorzystać redakcję tekstu do ukrycia dowodów na wykroczenia sztabu prezydenta (raport nie oczyszcza prezydenta z zarzutu utrudniania śledztwa, choć też nie przesądza o tym).

Na początek maja zaplanowane są przesłuchania Barra przed komisjami sprawiedliwości Senatu i Izby Reprezentantów.

Mueller, były dyrektor FBI, został w maju 2017 r. mianowany prokuratorem specjalnym z zadaniem „wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z ingerencją Rosji w wybory prezydenckie w 2016 r.”, w tym podejrzeń o zmawianie się osób związanych ze sztabem wyborczym Trumpa, ówczesnego kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, z władzami na Kremlu.

Prezydent Trump wielokrotnie podkreślał, że nie było żadnej zmowy z Rosjanami w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. Zarzucał Demokratom, a także zespołowi Muellera „polowanie na czarownice”. Podczas trwającego prawie dwa lata śledztwa Mueller postawił w stan oskarżenia ponad 30 osób, w tym ludzi z otoczenia Trumpa.(PAP)

Na zdjęciu: William Barr

fot.PETE MAROVICH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*