Barbara Mikulski kończy karierę w Kongresie

Barbara Mikulski kończy karierę w Kongresie

Ma najdłuższy staż w Kongresie jako kobieta i nie będzie już po raz szósty startować w wyborach do Senatu w 2016 roku. Demokratka z Maryland Barbara Mikulski jest gotowa, by przejść na emeryturę – decyzję ogłosiła w poniedziałek w rodzinnym mieście Baltimore.

Polityk, która utorowała innym kobietom drogę do Senatu, zasiadła w izbie wyższej w 1987 r. po dziesięciu latach urzędowania w Izbie Reprezentantów. 78-letniej senator do końca kadencji został niecały rok. Mikulski od grudnia 2012 r. przewodzi komisji budżetowej – odpowiedzialnej za ustalanie wydatków rządowych – i jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

O jej miejsce w Senacie może toczyć się zacięta walka. Choć Maryland zwykle popiera demokratów – 62 proc. głosów oddano w tym stanie na Baracka Obamę w 2008 i 2012 r. – to w 2014 r. zwyciężył republikański gubernator.

Zanim dostała się do Kongresu, Mikulski była pracownicą opieki społecznej. W Senacie, by jednoczyć kobiety, zaczęła organizować dla nich co miesiąc wspólne obiady. Obecnie w Senacie zasiada 20 kobiet.

(as)

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*