Barack Obama: Traktat USA-Japonia obejmuje sporne wyspy Senkaku

Barack Obama: Traktat USA-Japonia obejmuje sporne wyspy Senkaku

Prezydent Barack Obama potwierdził, że amerykańsko-japoński traktat bezpieczeństwa ma zastosowanie także do wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, które są przedmiotem sporu terytorialnego Japonii z Chinami. 

Prezydent Barack Obama fot.Angelo Carconi/PAP/EPA

Prezydent Barack Obama fot.Angelo Carconi/PAP/EPA

„Polityka Stanów Zjednoczonych jest jasna. Wyspy Senkaku są administrowane przez Japonię”, więc są objęte amerykańsko-japońskim traktatem – podkreślił Obama w pisemnej odpowiedzi na pytania dziennika „Yomiuri Shimbun” i dodał: „Sprzeciwiamy się wszelkim jednostronnym próbom podważenia japońskiej administracji tych wysp”. 

Odpowiedź prezydenta opublikowano w środę; tego dnia Obama przybył do Tokio, rozpoczynając tygodniową podróż po Azji. 

Associated Press pisze, że wydaje się, iż to oświadczenie Obamy ma na celu upewnienie Japonii, że USA stanęłyby w jej obronie, gdyby Chiny zajęły te wyspy, które nazywają Diaoyu. Agencja dodaje, że aneksja Krymu przez Rosję wywołała, zwłaszcza w Japonii i na Filipinach, obawy o polityczną wolę Stanów Zjednoczonych, by chronić sojuszników w Azji. 

Odpowiedź Chin 

Rzecznik chińskiego rządu w odpowiedzi na stanowisko Obamy mówił o „niekwestionowanej suwerenności Chin” nad tymi wyspami oraz oświadczył, że „tak zwany sojusz Japonia-USA” nie powinien szkodzić prawom terytorialnym Chin. 

– Zdecydowanie sprzeciwiamy się stosowaniu traktatu bezpieczeństwa Japonia-USA do kwestii wysp Diaoyu – powiedział z kolei rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang. – USA powinny szanować fakty, przyjąć odpowiedzialną postawę (…) nie brać niczyjej strony w kwestiach terytorialnych i kwestiach suwerenności, wypowiadać się i działać ostrożnie i poważnie odgrywać konstruktywną rolę, jeśli chodzi o pokój i stabilność w regionie – dodał. 

Obama podkreślił w odpowiedzi na pytania „Yomiuri Shimbun”, że Stany Zjednoczone zacieśniają więzy z Chinami, ale że „nie dzieje się to i nie będzie działo kosztem Japonii ani żadnego innego sojusznika”. 

Sporne wyspy 

W rejonie wysp Senkaku znajdują się podmorskie złoża ropy i gazu oraz zasobne łowiska; przebiega tam ważny szlak morski. 

Stosunki Chin i Japonii – zajmujących obecnie drugie i trzecie miejsce na liście największych potęg gospodarczych świata – znacznie się pogorszyły, kiedy we wrześniu 2012 roku japoński rząd wykupił trzy tworzące sporny archipelag wyspy od prywatnego właściciela. Przez Chiny przeszła wówczas fala ulicznych protestów, przeradzających się również w plądrowanie japońskich firm i atakowanie japońskich obywateli. 

Od tego czasu patrolowe okręty i samoloty obu stron wielokrotnie pojawiały się w rejonie wysp. 

W listopadzie 2013 roku napięcie na linii Pekin-Tokio wzrosło, gdy władze Chin zadeklarowały nową strefę kontroli powietrznej, która obejmuje sporne wyspy. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*