Barack Obama potępił „brutalne zabójstwo” Borysa Niemcowa

Barack Obama potępił „brutalne zabójstwo” Borysa Niemcowa

Prezydent USA Barack Obama, w wydanym w piątek wieczorem czasu lokalnego oświadczeniu, potępił „brutalne zabójstwo” czołowego polityka rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa.

Prezydent wezwał rząd Rosji do przeprowadzenia „szybkiego, bezstronnego i przejrzystego dochodzenia” w sprawie zabójstwa Niemcowa oraz postawienia winnych przed sądem.

„Niemcow był niestrudzonym orędownikiem swego kraju, walczącym o prawa dla swych rodaków” – stwierdził Obama. Podkreślił także jego zasługi i odwagę w walce z korupcją w Rosji.

Amerykański przywódca przekazał kondolencje rodzinie Niemcowa, a także narodowi rosyjskiemu, który stracił „jednego z najbardziej zaangażowanych i elokwentnych obrońców swych praw”.

Barack Obama spotkał się z Niemcowem w Moskwie w 2009 roku.

Borys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji i krytyk polityki Władimira Putina, został zastrzelony w piątek wieczorem w centrum Moskwy, w pobliżu Kremla. Zamachowcy zbiegli. (PAP)

fot.Chris Kleponis/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*