Banki mają dostarczyć informacje o kontach bankowych Paula Manaforta

Banki mają dostarczyć informacje o kontach bankowych Paula Manaforta

Specjalny prokurator Robert Mueller oraz podlegli mu śledczy wezwali międzynarodowe banki do dostarczenia rejestrów transakcji oraz informacji na temat kont bankowych b. szefa kampanii wyborczej Donalda Trumpa, Paula Manaforta – podał w czwartek Bloomberg.

Źródła Bloomberga informują, że wysłane w ostatnich tygodniach wezwania dotyczyły Manaforta, części jego firm oraz jego partnera biznesowego Ricka Gatesa. Mueller miał się także skontaktować z innymi osobami, które są biznesowo powiązane z byłym szefem kampanii, łącznie z jego zięciem.

Obserwatorzy wskazują, że Mueller i jego zespół starają się przymusić Manaforta do współpracy z prokuratorami bądź zdobyć informacje, które go do tego skłonią.

26 lipca br. FBI dokonało przeszukania rezydencji Manaforta w Wirginii; odbyło się ono bez ostrzeżenia, a FBI zabrało bliżej nieokreślone dokumenty oraz materiały, które mogą się okazać przydatne w śledztwie.

Manafort jest objęty śledztwem senackiej komisji ds. wywiadu, która bada sprawę ingerencji Rosji w zeszłoroczne wybory prezydenckie i powiązania pomiędzy Moskwą a osobami z otoczenia Trumpa. Sprawdza m.in., czy były szef kampanii prezydenckiej Trumpa stosował się do prawa regulującego lobbowanie na rzecz obcych rządów.

Manafort wraz z Donaldem Trumpem Jr. i zięciem prezydenta Trumpa, Jaredem Kushnerem uczestniczył w czerwcu 2016 roku w spotkaniu z Natalią Weselnicką, Rosjanką, która miała obiecać dostarczenie informacji kompromitujących Hillary Clinton na potrzeby kampanii wyborczej Trumpa.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Na zdj.: Paul Manafort (w środku) fot.Justin Lane/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*