0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaB. ambasador USA: Nord Stream 2 zabójczy dla unijnej strategii LNG

B. ambasador USA: Nord Stream 2 zabójczy dla unijnej strategii LNG

-

Richard Morningstar fot.Gerard Cerles/EPA
Richard Morningstar fot.Gerard Cerles/EPA

Gazociąg Nord Stream 2 zniszczy strategię energetyczną UE i uniemożliwi realizację unijnych planów zwiększenia roli gazu skroplonego (LNG) – ostrzegł b. ambasador USA w Unii Europejskiej i Azerbejdżanie Richard Morningstar.

Jego wypowiedź na ten temat publikuje w środę portal EurActiv.com. „Jeśli chcecie zniszczyć strategię LNG, kontynuujcie projekt Nord Stream” – powiedział w Brukseli Morningstar, który jest obecnie dyrektorem Centrum Globalnej Energetyki przy Radzie Atlantyckiej. „Myślę, że Nord Stream 2 to naprawdę zły pomysł” – dodał.

REKLAMA

Jego zdaniem wspierany przez Niemcy projekt Nord Stream 2 jeszcze bardziej uzależniłby Unię Europejską od rosyjskiego gazu.

Morningstar odrzucił argumentację ministra gospodarki i energetyki Niemiec, wicekanclerza Sigmara Gabriela, który twierdził w przeszłości, że Nord Stream 2 ma dla Berlina znaczenie czysto komercyjne. EurActiv.com odnotowuje, że Gabriel powiedział Moskwie, iż realizacja Nord Stream 2 jest możliwa tylko pod warunkiem, że Rosja będzie kontynuowała przesyłanie gazu przez terytorium Ukrainy także po wygaśnięciu w 2019 roku obecnego porozumienia z Kijowem ws. tranzytu gazu.

Zdaniem ambasadora oddzielenie kwestii komercyjnych od politycznych nie jest i nigdy nie było możliwe.

W opinii Morningstara wynagradzanie Moskwy tym gazociągiem po rosyjskiej aneksji Krymu wysyła niewłaściwy sygnał polityczny i zniszczy unijną strategię LNG.

We wrześniu 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich firm E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego koncernu Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2. Faktycznie chodzi o ułożenie dwóch nowych nitek magistrali Nord Stream (Gazociąg Północny), którą od 2011 roku gaz z Rosji już płynie po dnie Bałtyku bezpośrednio do Niemiec.

Nord Stream składa się na razie z dwóch nitek o mocy przesyłowej po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwszą oddano do eksploatacji w listopadzie 2011 roku. Drugą uruchomiono w październiku 2012 roku. Morski odcinek magistrali, liczący 1224 km, zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, 125 km na północny zachód od Petersburga, a kończy w okolicach Greifswaldu. Przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

Nord Stream 2 w zamyśle Gazpromu ma mu pomóc jeśli nie w zaprzestaniu, to co najmniej w ograniczeniu tranzytu gazu do UE przez Ukrainę, co koncern chce uczynić do 2020 roku.

Przeciwnicy tego projektu wskazują, że może on zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz sprawić, że Ukraina straci znaczenie jako kraj tranzytowy. Natomiast zwolennicy Nord Stream 2 argumentują, że nowy rurociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw surowca, a ewentualne zakazanie przez Komisję Europejską jego układania – czego domagają się niektóre kraje UE, w tym Polska – określają jako ingerencję w gospodarkę wolnorynkową.

Komisja Europejska zapowiedziała, że dokona rygorystycznej oceny planów rozbudowy gazociągu Nord Stream, który będzie musiał być w 100 procentach zgodny z unijnymi przepisami.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091263570 views

REKLAMA

2091263875 views

REKLAMA

2093060334 views

REKLAMA

2091264159 views

REKLAMA

2091264306 views

REKLAMA

2091264450 views