Atak zimy na Środkowym Zachodzie

Atak zimy na Środkowym Zachodzie

Potężny układ niżowy z burzami śnieżnymi na północy i intensywnymi opadami deszczu na południu zaatakował w środę Środkowy Zachód USA. Wystąpiły poważne zakłócenia w komunikacji drogowej i lotniczej oraz groźba lokalnych powodzi.

Atak zimy był tym bardziej niespodziewany, że nastąpił po okresie słonecznej, typowo wiosennej pogody.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu i zamieciami wydano dla obszaru od stanu Kolorado do Minnesoty. Dalej na południe, w stanach Nowy Meksyk, Teksas i Oklahoma, intensywne opady deszczu spowodowały zagrożenie powodziowe.

Według prognoz National Weather Service w niektórych rejonach Południowej Dakoty i południowo wschodniej Minnesoty może spaść nawet powyżej pół metra śniegu. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr.

Władze zamknęły autostradę międzystanową nr 29 z Dakoty Południowej do Północnej. Zapowiedziano możliwość zamknięcia dalszych głównych dróg.

Zła pogoda była przyczyną licznych wypadków i awarii sieci energetycznej w stanach Dakota Południowa, Kolorado, Minnesota i Nebraska. W mieście Sioux Falls tysiące domów mieszkalnych i firm zostało pozbawionych prądu.

Na międzynarodowym lotnisku w Denver (stan Kolorado) zawieszono połowę lotów.

Według prognoz atak zimy potrwa przynajmniej do piątku. (PAP)

fot.ERIK S LESSER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*