Asad w CBS: od początku nalotów na IS dżihadyści urośli w siłę

Prezydent Syrii Baszar el-Asad fot. Nabil Mounzer/PAP/EPA

Prezydent Syrii Baszar el-Asad fot. Nabil Mounzer/PAP/EPA

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Państwo Islamskie, które zajęło znaczne obszary Syrii i Iraku, zdobywa coraz więcej rekrutów od rozpoczęcia we wrześniu ub. roku amerykańskich nalotów na cele dżihadystów.

Zapytany o korzyści z rozpoczęcia operacji w Syrii Asad oświadczył w niedzielnym programie „60 Minutes”: „Czasem są jakieś lokalne korzyści, ale generalnie, jeśli chodzi o Państwo Islamskie, ugrupowanie to rozrosło się od rozpoczęcia operacji”.

Prezydent Syrii przytoczył szacunki, według których do Państwa Islamskiego (IS) w Syrii miesięcznie przyłącza się ok. 1000 rekrutów. Zwrócił uwagę, że ugrupowanie zwiększa zasięg także w Iraku, w Libii i innych miejscach, a „organizacje powiązane z Al-Kaidą ogłosiły wierność wobec IS”.

W rozmowie nagranej w Damaszku Asad zaprzeczył doniesieniom o użycie w ostatnich tygodniach przez rządowe lotnictwo chloru. „To element podstępnej antysyryjskiej propagandy” – zaznaczył.

Wraz ze wzrostem znaczenia IS odsunięcie od władzy Asada nie jest już najważniejszym priorytetem Stanów Zjednoczonych w Syrii; stała się nim walka z islamistycznymi rebeliantami. W połowie marca, także w rozmowie z CBS, sekretarz stanu USA John Kerry wyraził opinię, że USA powinny podjąć negocjacje z Asadem, aby położyć kres trwającemu od 2011 roku konfliktowi. Asad odniósł się do tych słów, mówiąc, że strona syryjska „zawsze jest otwarta” i „nigdy nie zamyka drzwi”.

Początkowo pokojowe antyrządowe protesty przekształciły się w Syrii w konflikt zbrojny przeciwko władzom w Damaszku, w który następnie w coraz większym stopniu zaangażowały się islamistyczne ugrupowania walczące również między sobą o wpływy. Asad przekonywał, że jego rządy są zabezpieczeniem przed wzrostem znaczenia ruchów dżihadystów, a lojalne wobec niego siły walczą z różnymi ugrupowaniami rebelianckimi i islamistycznymi.

W wyniku wojny w Syrii zginęło ponad 215 tys. ludzi, a 11,4 mln musiało opuścić swoje domy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*