Armia wsparła strażaków walczących z pożarami w Kalifornii

Pożary w Kalifornii fot.Noah Berger/EPA

Pożary w Kalifornii fot.Noah Berger/EPA

Ponad 12 tys. strażaków walczących z pożarami lasów i zarośłi w Kalifornii otrzymało we wtorek wsparcie żołnierzy bowiem sytuacja wciąż nie jest opanowana – poinformował rzecznik Pentagonu.

Do walki z żywiołem skierowano ok. 200 żołnierzy z bazy w sąsiednim stanie Waszyngton. Poza armią federalną, zmobilizowano 440 żołnierzy i pilotów rezerwy w Kalifornii i Newadzie. Korzystają oni z 12 śmigłowców gaśniczych.

Rzecznik Pentagonu Jeff Davis poinformował ponadto, że wojsko przeznaczyło do walki z pożarami 4 samoloty transportowe C 130 wyposażone w systemy gaśnicze.

Z pomocy wojska do walki z pożarami musiano skorzystać po raz pierwszy od 9 lat.

Mimo wysiłków strażaków, w całym stanie Kalifornia jest obecnie 18 ognisk pożarów pochłaniających roślinność na obszarze ponad 800 km kwadratowych. Ugasić szalejący ogień, podsycany przez wiatr i długotrwałą ponad czteroletnią suszę, jest niezwykle trudno.

Zdarza się, że ogień ugaszony w jednym miejscu wybucha ponownie. Nieustannie pojawiają się nowe ogniska pożarów, które rozszerzają się błyskawicznie pochłaniając skrajnie wysuszone drzewa i zarośla.

Szczególnie trudna jest sytuacja na południu Kalifornii. Ogień zbliża się tam do terenów gęsto zaludnionych, w tym do aglomeracji Los Angeles. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*