Aresztowani za planowanie kolejnego 9/11

Wzmożona obecność policji na Times Square w Nowym Jorku fot.Jason Szenes/EPA

Prokuratura federalna ujawniła szczegóły aresztowania trzech mężczyzn, którzy planowali ataki w Nowym Jorku. Według ujawnionych w piątek dokumentów, atak miał być „kolejnym 9/11”.

Do aresztowań doszło latem zeszłego roku i w kwietniu tego roku, ale dopiero w piątek, 6 października prokuratura ujawniła szczegóły śledztwa. Zatrzymani mężczyźni planowali zdetonowanie samochodu na Times Square, podłożenie bomb w subwayu oraz otworzenie ognia podczas koncertu.

19-letni obywatel Kanady Abdulrahman el Bahnasawy został aresztowany w New Jersey. El Bahnasawy jest podejrzewany o kupno materiałów do produkcji bomby. 19-latek w rozmowie z podstawionym agentem FBI przyznał, że planuje ataki podobne do tych z 2001 r. Kolejny aresztowany do także 19-letni Tahla Haroon, obywatel amerykański mieszkający w Pakistanie i 37-letni Russell Salic. Haroon i Salic czekają na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem nowojorskiej policji i FBI przygotowywany zamach nie ma powiązań z informacją, która pojawiła się w piątek na Instagramie stawiając w stan pogotowia lokalne organy ścigania. Wiadomość treści: „Jestem syryjskim uchodźcą i zamierzam w piątek zrobić coś dużego w Nowym Jorku. Las Vegas będzie niczym w porównaniu z tym, co stanie się w piątek na Times Square” została napisana na komputerze w Południowej Afryce.

Na nowojorskie ulice trafiły jednak dodatkowe patrole.
(tz)

Categories: Ameryka

Comments

  1. AGA
    AGA 7 października, 2017, 12:47

    Kolejny 9/11?planowali?wszyscy wiedza a jesli jeszcze nie wiedza to niech sie dowiedza ze nie bylo zadnego zamachu……amerykanski rzad zamordowal tysiace ludzi….i teraz kolejne 59 w California…otworzcie oczy.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*